| Claudiudobricanwillkillhimself a întrebat:

Buna, stie cineva daca e obligatoriu sa am 18 ani ca sa pot cumpara un apartament sau o chirie? Pentru ca eu am o relatie rea cu parintii mei si vreau sa plec de acasa dar nu prea am unde si am numa 15 ani si am vrut sa stiu cati ani trebuie sa mai astept ca sa pot cumpara un apartament sau o chirie pentru ca as face orice numai sa pot pleaca din casa asta si niciodata sa nu ma mai intorc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula este obligatoriu sa fii major (atunci ai capacitate deplina de exercitiu) pentru a incheia un contract.
Ca exceptii poti obtine capacitate deplina de exercitiu si dupa 16 ani, in 2 cazuri: prin casatorie si prin hotarare judecatoreasca. Problema este ca in ambele cazuri este nevoie si de acordul parintilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu fiindca nu se pot incheia nici contract de cumparare si nici de inchiriere cu un Minor!

Cumpararea unei case depinde de un imprumut bancar pe care tu al 15 anisori nu ai cum sa-l obtii de nicaieri, fiindca bancile nu acorda imprumuturi copilasilor.

Dar poti merge la caminul liceului unde inveti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecem peste întrebarea de unde ai bani sa cumperi un apartament la 15 ani și îți zic că ai nevoie de 18 ani sa poți cumpăra sau închiria.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă o să ai bani să-ți cumperi un apartament la 18 ani, mult succes!

| anonim3247 a răspuns:

De stat cu chirie la 15 ani - nici un proprietar nu te primește.
Nu e vorba de bani - e vorba că tu la 15 ani poți să faci ceva și să faci pagube că nu știi cum e să stai singur și să ai grijă de apartament.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Poți găsi la 15 ani - cameră cu chirie la curte.
Adică stai într-o cameră și în casă mai locuiește familia care are casa aia.
Nu întreabă nimeni ce cauți acolo.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| 76843 a răspuns:

Inainte de a iti da un sfat, trebuie sa stiu anumite lucruri.
-Urmezi o scoala?
-Ai banii necesari pentru un apartament, chirie, scoala si multe alte cheltuieli?
De banii aia ai nevoie si dupa 18 ani.
Daca te bazazi pe parinti sa-ti plateasca chiria, mai bine stai acasa.

| mentolol a răspuns:

Frate si eu sunt in aceeasi situatielaughing))fugi de acasa si dormi la un tovaras sau bantuie prin oras prin parcuri pe sub poduri pana gasesti pe cineva la care sa stai