| whowholsw a întrebat:

Nu prea stiu cum stau lucrurile in legatura cu festivitatile de la sfarsit de clasa a 12a. Prin urmare am cateva intrebari: in ce consta cursul festiv? ce se intampla la banchet? cine tine discursurile? alte detalii?

Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Îți voi povesti cum se procedează la liceul meu pentru festivitatea de încheiere a claselor de a 12-a. În curtea școlii, se strâng toate celelalte clase din liceu și sunt așezați în ordine, în mijloc sunt clasele de a 12-a, iar pe tribune părinți, rude, prieteni și toți cei care vin la festivitate. Clasele de a 11-a stau într-un șir și formează un "tunel" și țin câte un trandafir ridicat în mână, iar prin "tunelul" acela trec clasele de a 12-a cântând Gaudeamus. Se opresc când ajung la capătul "tunelului", iar din față, directorul strigă diriginții claselor, iar diriginții strigă fiecare elev, și tot așa până sunt strigate toate clasele și se merge fiecare la locul lui. După urmează să fie cântate ceva cântece, șefii de promoție țin discursuri, sunt premiați elevi. Sunt cântate iar ceva cântece. Elevii le oferă flori profesorilor care le-au predat. Fiecare clasă pregătește un moment special, unde i se face o surpriză dirigintelui și se cântă un cântec anume pentru diriginte. După urmează schimbul de panglici dintre a 12-a și a 11-a, prin care le predăm lor ștafeta (fiecare elev de a 11-a face schimb de panglică cu un elev de a 12-a). Se dau diplomele de absolvire și sunt felicitații elevii de părinți/rude/prieteni. Fiecare clasă merge în sala de clasă unde urmează "ultima oră de dirigenție". Și gata festivitatea. La banchet, se intră în sală cântând Gaudeamus și după vă așezați la mese. Uneori diriginții sau profesorii, sau și elevii, țin discursuri. În rest, mănânci, dansezi, faci poze, vine tortul pentru fiecare clasă sau tortul comun pentru toate clasele (depinde cum alegeți), beți șampanie, vă distrați. Cam așa se procedează la liceul meu, dar diferă la fiecare liceu în parte.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Presupunând că nu comunici cu colegii (de clasă sau liceu)
"in ce consta cursul festiv?"
- depinde de la școală la scoală (diriga decide ce face - povești de obicei)
"ce se intampla la banchet?"
- la banchet iar depinde (unii se fac mangă, alții nu, unii dansează,...)
"cine tine discursurile?"
- director, șef promoție eventual tu dacă te bagi

| DorelExpertu a răspuns:

In ce consta cursul festiv?
-Se impart diplomele.

Ce se intampla la banchet?
-Daca esti singur si virgin, ai sansa sa-ti faci o iubita, cu care sa rezolvi problema crizei din pantaloni

Cine tine discursurile?
Tocilarii cunoscuti si sub numele de "Sefi de promotie" si profesorii, directorii, femeia de serviciu asta daca te ratacesti in cautarea locatiei

Alte detalii?
Nu prea au cine stie ce alcool la banchet, recomand sa-ti iei bani de acasa.
Si prezervative, in caz de...