| mapispeviata7 a întrebat:

Salut, nu stiu daca e ok sa intre asta pentru ca nu vreau sa fiu judecata sau sa ma luati la misto, dar simt ca trebuie sa ma descarc intr-un fel. E ok sa ma gandesc de multe ori pe zi la sinucidere? Adica clar si raspundul meu ar fi un mare NU, dar generatia asta e trista la cel mai serios mod. Mi se intampla multe chestii in momentul actual, probleme cu familia si cu mutatul in alt oras, asta m-a afectat cel mai mult insa mama nu intelege, habar n-am dar sunt zile in care ma gandesc foarte des la sinucidere, dar nu e asa usor cum gandesc eu fiindca nu as putea vedea persoane suferind dupa mine, mai ales neamuri, asta e singurul lucru care ma impiedica. In rest ar fi foarte usor, am doar 14 ani, din luna asta implinesc 15 si mereu ma gandesc ca, cum ar fi sa-mi iau viata inainte de ziua mea. Nu e ok sa am gandurile astea stiu si nici nu vreau sa am ganduriile astea da apar pur si simplu, viata e nasoala rau.

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

La 14 ani s-au despartit si ai mei, si e o perioada grea, pentru ca inca esti la o varsta frageda. Adultii au problemele lor, si de multe ori tind sa nu fie atenti la copii lor, sunt oameni, si gresesc si ei. Mama ta poate nu te intelege, in cazul asta vezi ce poti face tu singura pentru a-ti fii mai bine. Poti incepe prin a-ti controla gandurile, si mai ales starea de spirit, nu exista sa iti vina ganduri de sinucidere "de nicaieri", acele ganduri vin din starea de tristete, care o simti zilnic, ai mare atentie sa nu iti hranesti tristetea, cand o simti, nu te apuca sa asculti muzica trista, sau sa cazi cu privirea in gol cu tot felul de scenarii negative(care cel mai probabil nu vor avea loc). Ai nevoie de un hobby, ai nevoie de iesiri din casa, ai nevoie de muzica buna, de ce nu putin sport, mereu aici pe TPU am recomandat sportul oricui se afla intr-o stare proasta, contribuie enorm la nivelul de dopamina zilnic (hormonul fericirii). Faci abia 15 ani, iti urez si un calduros la multi ani cu ocazia asta, si viata ta e abia la inceput, in 10 ani de acum incolo vei fii majora, cu un job, de ce nu independenta, sa locuiesti singura, ai un drum lung in fata, nu ramane blocata in starea de moment pentru ca te asteapta experiente si oameni faini pe viitor, decat sa iti irosesti energia cu scenarii negative pana te epuizezi psihic, incepe sa te gandesti ce ti-ai dori sa faci pe viitor, vizualizeaza cu ochii mintii versiunea ta cea mai buna, si incepe sa te comporti ca acea versiune a ta (sunt sigur ca e o versiune in care esti fericita big grin ), mult succes!

| mapispeviata7 explică (pentru MarianWLF):

Iti multumesc din tot sufletul pentru tot.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este ok sa te gandesti la sinucidere, chiar deloc, asta denotand ca tu ai probleme mentale grave si ai nevoie sa ajungi la un medic psihiatru, de urgenta.

| Geass1 a răspuns:

Din ce spui, ai ideație suicidală pasivă (aka nu ai de gând să pui planul în aplicare) Este un podcast pe spotify numit DBT weekly. DBT este abrevierea de la dialectical behaviour therapy și este recunoscută pentru beneficiile în tratarea depresiei, altor tulburări sau tulburării de personalitate borderline. La 15 ani presupun că încă ești la liceu (sau intri abia) deci vei avea acces curând la consilierul școlii (cred că e o oportunitate de care poți profita) Ai și impulsuri suicidale? Părinții nu înțeleg adesea problemele de sănătate mintală deoarece pe vremea lor, emoțiile erau înăbușite. Ce faci atunci când ai gânduri suicidale? Ai prieteni de încredere?

| mapispeviata7 explică (pentru Geass1):

Am o prietena cu care ma inteleg foarte bine de 1 an sau 2 cam asa da nu prea am incredere in ea, dar nu prea as vrea sa vorbesc cu ea despre asta din anumite motive. Parintii da..nu inteleg ei treburile din generatia asta, faza e ca cel mai tare m-a afectat ca mama vrea sa ne mutam in alt oras doar pentru acolo vrea tatal meu vitreg (iubitul ei mai pe scurt) pentru ca ai mei sunt despartiti de cand eram foarte mica, i am explicat mamei mele ca pe mine ma distruge chestia sa ma mut in alt oras, poate pare usor dar nu e deloc, eu acum sunt la bunica iar mama cu fratele meu sunt acolo unde urmează sa ne mutam, chiar aseară stateam si ma uitam la bunica mea gandiindu ma ca ea o sa sufere cel mai tare daca nu mi iau gandu de la sinucidere..cand am ganduri suicidale pur si simplu ma gandesc la persoanele mai importante din viața mea, in special vara mea si bunica, mi se pare asa ciudat sa vorbesc cu cineva despre chestiile astea, dar multumesc oricum de sfaturi.

| Geass1 a răspuns (pentru mapispeviata7):

Pare rău să aud asta. Ai grijă de tine, și nu uita să ceri ajutor dacă ideația devine activă (ai și un plan) Evident, ar fi bine și înainte, dar tu știi mai bine. Îmi mai poți scrie, dacă vrei.

| mapispeviata7 explică (pentru Geass1):

Multumesc foarte mult.