| anonim_4396 a întrebat:

Salut oameni de pe TPU!

Am o mica dilema,
Eu am 17 ani si am mai fumat pe la 14 asa din cand in cand, verile in general, dupa ma opream si tot asa (din cand in cand). Acum la 17, tot nu fumez, nu sunt dependend fiindca eu am vointa si daca vreau sa opresc un obicei/viciu, reusesc brusc, spre exemplu cu sucurile, stiam ca nu sunt bune si am oprit obiceiul asta, totusi as vrea in vara sa mai fumez, fiindca asa imi place, dar dupa tot asa, nu vreau sa fac un obicei.
Dauneaza cu ceva? Stiu ca e o intrebare retorica, dauneaza acolo, dar as vrea sa stiu precis, daca de obicei fumez vara si nu prea as pati ceva.
Plus ca mereu stau cu prieteni de varsta mea si fumeaza la o cafea..si eu nu ca stiu ca e daunator dar as vrea.
Deci in concluzie asta ma intereseaza, daca imi stric cresterea sau...altceva daca fumez ocazional, adica cateva luni nu si in vara mai fumez.

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plămânilor tai nu le pasa ca fumezi doar vara sau doar iarna. Ei tot sunt afumați si afectați

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Totusi as vrea in vara sa mai fumez, fiindca asa imi place, dar dupa tot asa, nu vreau sa fac un obicei.
Dauneaza cu ceva?
Da. Mori mai repede.
si in vara mai fumez.
Vei fuma cu o vară mai puțin în viața ta.

| AlexValentinn a răspuns:

Pai acum dupa ce fumezi vara te poti opri pentru inca nu esti dependent, fumezi ca iti place, dar fumand asa in fiecare vara sunt sanse foarte mari sa te apuci si in restul anotimpurilor, adica zilnic si atunci chiar nu te mai poti lasa. Asa ziceam si eu la inceput ca fumez un an si dupa ma las, ca ma pot lasa oricand, si dupa 7 ani de fumat nu mai sunt de aceeasi parere, acum nu mai gasesc nicio placere in a fuma, dar totusi fumez in continuare, mi-am obisnuit organismul si creierul cu fum si cere mereu momentan n-am reusit sa ma las. Bineinteles ca iti dauneaza, dar foarte putin din moment ce fumezi doar 3 luni din 12 luni cat are un an, si daca vara nu fumezi zilnic, fumezi la cateva zile nu e grav pentru ca plamanul are capacitatea de a se regenera la fel ca celelalte organe.