| Afsdghvcs a întrebat:

Hei TPU nu sunt fumator si nici nu fumez dar adesea stau in fum de tigara parinti fumeaza,prieteni fumeaza,vreau sa va intreb cat de daunator imi este si la fel ca si lor, si ce pot pati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti fumator pasiv, DAR nu este nici de aproape atat de daunator ca gazele de esapament, lasate pe strazile si soselele aglomerate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Sursa informatiei?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Strazile din orasul meu.
Prin strazile principale, oamenii nu pot deschide geamurile dinspre strazi, fiindca se depune un praf negru, gros, unsuros peste tot in locuinta, in doar cateva ore.
Daca fumeaza 4-5 persoane in camera (tot acolo) nu se vede nici o urma.

+ am vazut si analizele de laborator despre smog-ul din zona.

Cu ce crezi ca s-a poluat si se polueaza Pamantul? De la fumul de tigara? laughing

| Sofer a răspuns:

Mai bine ai evita statul in fumul de tigara. eu cand simt fum de tigara ma indepartez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform WHO, din cele 8 milioane de oameni care mor anual din cauza fumatului, circa 1.2 milioane mor din cauza fumatului pasiv.La fel ca si fumatorii, poti face boli de inima si boli respiratorii cum ar fi cariopatia ischemica si cancerul de plamani.
WHO mai precizeaza ca nu exista un nivel sigur de expunere la fumul de tigara(adica te afecteaza si daca stai putin in preajma unui fumator).

| Ale5184 a răspuns:

Preferabil ar fi sa te îndepărtezi cand simti fumul de tigara. Nu o sa lor din asta, dar pe termen lung nu se stie. Oricum. Nu-ti face probleme. Aerul din orase e mult.mai poluat

| mirceakitsune a răspuns:

Ești fumător pasiv, și recomand să nu stai lângă fum dacă nu ești fumător.

| Afsdghvcs explică (pentru mirceakitsune):

E periculo, riscurile sunt mari?

| mirceakitsune a răspuns (pentru Afsdghvcs):

Nah, dar ca să nu fie un risc sau ceva pleaca cand cineva fumeaza langa tine

| inflicted a răspuns:

Se spune ca e mai daunator decat fumatul in sine

| Stefan91762 a răspuns:

Se numeste ca esti fumator pasiv. Si este chiar mai daunator decat a fuma tu!

| Holiday a răspuns (pentru Stefan91762):

"Si este chiar mai daunator decat a fuma tu!"

Evident e o tampenie ce spui, nu are cum fi mai daunator pentru ca unul care fumeaza este si activ si pasiv. Pentru ca e clar ca si el inspira acelasi aer. Deci o data inhaleaza fumul direct din tigareta, apoi din aer ca si alalalt, pasivul.
Sau insinuezi ca fumatul este un mijloc de protectie impotriva fumatului pasiv, intr-un fel sau altul ii anihileaza efectele...laughing
Auziti tot felul de prostii emise de tot felul de "inteligenti" si le inghititi pe nerumegate, chiar daca n-au nici o logica. Ba le mai transmiteti si altora...

| Stefan91762 a răspuns:

Este chiar mai daunator decat a fuma chiar tu. Se numeste ca esti fumator pasiv