| Smillee a întrebat:

Salut prieteni ajutati-ma explicati-mi es este iobagie cine sunt ei si tot asa va rog din suflet imi trebuie urgent pe mine dimineata dau funda si vot pliz mult

1 răspuns:
| DaKlazz a răspuns:

Un iobag (din maghiară jobbágy), este un țăran "legat" de pământul unui stăpân feudal, pe care se află, depinzând cu persoana și cu bunurile sale de acesta.

Țăranul dependent se numea șerb (din latină servus) în Transilvania, rumân în Țara Românească și vecin în Moldova. [1]

Iobăgia diferă de sclavie prin faptul ca șerbii nu puteau fi vânduți separat de pământul pe care îl lucrau sau îl primeau în folosință. În mod tipic, atunci când șerbia avea preponderență, pământul însuși nu putea fi vândut deoarece era asociat cu puterea politică, în schimb el putea fi transferat prin război, dăruire, căsătorie sau prin alte moduri.