| kimanca a întrebat:

problema mea suna asa. sunt clasa a 9a la cel mai bun liceu din judet unde am intrat la profilul mate-info-intensiv informatica. de cand am intrat am observat ca informatica este doar matematica mult mai grea dar aplicata pe calculator. in momentul de fata am o gramada de nemultumiri legate si de alti profesori care din dorinta de a avea rezultate cat mai bune, de a se remarca in randul colegilor "baga" in noi materie de olimpiada. m-am gandit sa ma mut din clasa la o sectie de bio-chimie dar din cate am inteles aici se fac doar doua ore de informatica pe saptamana(refuz celelalte clase de simplu deoarece sunt ba una slaba ba una de smecheri si copii de bosi ). intrarea la liceu mi a provocat o gramada de ambitii( vreau sa stiu fizica , chimie, biologie si matematica alaturi de istorie si geografie de nota 10). in gimnaziu invatam doar pentru medie si chiar am scos si 9.94. cert este ca, cunostiintele nu intotdeauna se reflecta in media obtinuta. In al doilea rand la acest profil nu mai am timp sa invat nici la materiile de baza : fizica, chimie , mate etc.
Pasiunea mea pentru calculatoare si fata de acest domeniu e extrem de mare. Partea de hard pentru mine e ca o a doua religie, iar cum la profil la care baza e informatica nu se face decat programare. am zis ca va intreb pe voi care ar fi cea mai buna solutie. informatica se poate invata nu neaparat cu profesor deci pentru viitor ce sa aleg? VA MULTUMESC MULT

1 răspuns:
| Ovidiuu a răspuns:

In primul rand felicitari pentru media obtinuta(9.94)! Si eu sunt la matematica-informatica simpla si tot la fel imi place mai mult TIC-ul(adica partea e hard), dar la informatica facem programare(la asta nu ma prea pricep sincer). Sfatul meu este sa alegi pe viitor ce iti place, de exemplu doctorita(daca iti place biologia), sau in farmacie(ca trebuie sa stii si biologie si chimie din cate stiu)! Dar oricum trebuie sa te axezi pe ce iti place!