| anonim_4396 a întrebat:

Salut

Recent am fost luat in bataie de joc de profesoara de romana deoarece m-am balbait (am avut un incident de cand am fost mai mic.)
Oricum, m-am simtit in ultimul hal deoarece toata clasa a inceput sa rada de mine. Nu e ceva nou, deoarece sunt luat in bataie de joc aproape zilnic.
Va rog frumos sa nu ma numiti antisocial..Chiar imi doresc macar un amic, dar acest lucru nu cred ca este posibil macar pana ce ma duc la liceu (ca sa incep o viata noua in speranta mea).
Sunt in clasa a 8-a, poate e normal ca in acesti ani sa fie asa, dar pur si simplu cad cu psihicul la pamant.
Stau singur in curtea scolii/in clasa ca un mut deoarece chiar n-am cu cine discuta. de 4-5 ani.
Revenind la intrebare, imi puteti da un sfat?
Cum pot remedia aceste lucruri?
Credeti ca ar trebui sa devin indiferent fata de tot?

Multumesc

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Suferi de balbaiala sau e doar o timiditate care te face sa te balbai? Părerea mea este sa nu pui la suflet toate prostiile; bucura-te ca ai facut ziua frumoasa colegilor tai! Poate unii aveau nevoie sa le inseninezi sufletul... Oameni ca tine vin in viata noastră o data la 100 de ani... Noi, seriosii, invatam tehnici sa radem fiindcă nu putem de cat de împovărați de griji suntem, iar tu te necăjești fiindcă ai oferit putin din bunătatea ta si noua! Gandeste-te ca esti un om unic care faci un bine intregii comunitati si esti un om minunat, plin de calități deosebite; pentru ce esti cu psihicul la pământ? Tu esti o binecuvântare si pentru asta trebuie să fii fericit și nu trist si deprimat! Uita-te in oglinda si redescoperă-te - vei fi încântat de ceea ce esti! Numai bine!

| Lion56 a răspuns:

Nu e frumos ce a facut profesoara daca intr-adevar a ras de tine, dar nu trebuie sa pui la suflet astfel de lucruri. Oricum, eu cred ca totusi nu neaparat de tine au ras, poate a fost pur si simplu o situatie amuzanta de care oricine ar fi ras.
In caz ca nu vrei sa faci asta incepand de acum, macar de la liceu incearca sa-ti faci prieteni buni. E chiar foarte simplu. Probabil o sa ai colegi noi. Oamenii ii apreciaza pe cei sociabili si placuti, deci vei vedea ca daca te duci la ei si vorbesti, de exemplu pentru inceput, pur si simplu faceti cunostinta si apoi o sa incepeti sa vorbiti, chiar daca doar vesnica replica "ce faci?" "bine, tu?" laughing. Nu se poate sa n-ai macar un prieten, sigur gasesti pe cineva cu care sa te simti in largul tau. Poate la inceput pare greu sa mergi pur si simplu si sa vorbesti cu oamenii, dar crede-ma ca toti am patit asta si am realizat ca toti sunt asa, dar toti se bucura cand cineva merge la ei si vorbeste(cel care ii abordeaza pe altii face impresia ca e cel popular).
Pe cei care isi bat joc de tine pur si simplu ignora-i si gaseste-ti pe cineva cu care sa vorbesti, ca sigur ai pe cine intr-o scoala.