| Amelia123Amelia123 a întrebat:

Am inceput sa scriu o carte deja am scris 14 pagini insa ceva lipseste si imi trebuie opinia voastra.

Stiu ca multor oameni nu le place insa cartea este despre vampiri. vreau sa stiu dace este interesant si daca sa continui de scris sau sa ma opresc.

Stiu ca am copiat inceputul dintr-un desen animat insa istoria e alta cu totul alta. numele personajelor le-am luat din diferite filme sau le-am alcatuit eu cu sora.

iata cartea.

Adevarata realitate

In loc de prolog

Ceata deansa de afara facea chipul plapind sa se piarda. Deabia se zarea un corp linistit de speranta fugind in reluare fiindca era epuizat. Zapada! Totul alb, fara pic de sentimente. Era ceva ciudat! In aer se simtea mirosul ciudat al mortii.

Tinara fetita in virsta de 5 ani inainta stingerit prin zapada mare si grea. Peste citeva minute se auzi un tipat ce trezi toate vituitoarele din somnul lor adinc de iarna.

Un chip malefic, plin de singe se apropie de fata. Isi lines buza de sus si incerca sa se napusteasca asupra fetitei. Aceasta de frica inchise ochii si putu auzi doar un zgomot asemanator unui corp sfisiat in doua, o mina calda se apropie de chipul fetitei. Fetita deschise ochii si vazu un chip duios ce o privea cu niste ochi mari si cu un zimbet dulce… Acesta era…

Se auzi un zgomot puternic, fata deschise ochii si realiza ca a fost un vis. Ea viseaza acest vis in fiecare noapte timp de 10 ani. Acest vis este tot ce tine ea minte din trecutul ei fiindca ea nu stie ce s-a intamplat cu ea 10 ani in urma sau cine este familia ei adevarata…

Dupa un moment zgomotul se repeat. Iar zgomotul era provocat de soneria ceasului de pe noptiera.

Cros Yurie si Cros Ana nu erau parintii ei adevarati. Ei au adoptat cind ea avea 5 ani. Acum ea avea 14 ani si trebuea sa plece in scoala veche din New York, deoarece cind ea avea 10 ani s-a mutat cu parintii in Anglia Iar cu o saptamana inaintea zilei ei de nastere ei sau mutat inapoi in orasul lor natal, ca sa sarbatoreasca aceasta importanta zi la casa unde s-a nascut si a crescut.

Capitolul 1

Viata de la inceput.

Fata se scula se imbraca intr-un maiou roz si niste pantaloni scurti se duse in bae se spala pe mini se dadu cu rimel pe buze si intra in sufragerie. Ea se aseza pe scaun si incepu sa manince. Cind termina de mincat se uita la ceas si vazu ca era ora 800 asa ca isi lua ghiozdanul, se incalta in sandale si pleca la scoala. Scoala era mare avind 5 etaje. Osala de sport, o sala descenete, o biblioteca mare, o cantina, o sala pentru calculatoare si clasele unde stau elevii. La scoala orele incepeau la 930 si se terminau la 100. Casa Mirelei era aproape de scoala asa ca ea ajungea pe jos in 20 minute. Cind ea a ajuns la scoala a vazut multi copii stind afara. Mirela si-a observant prietenii vechi, a prins curaj sis a indreptat spre ei.

-Buna, eu sunt noua pe aici a spus ea chicotind incet ca sa nu o auda nimeni.

Fetele s-au intors la ea insa nu-au cunoscut-o deodata.

-Buna eu sunt Violina.

-Eu sunt Ina

-Incintata eu sunt Maria, iar acestea sunt prietenele mele: Alina si Mihaela.

Mirela observind ca fetele nu-au cunoscut-o, a inceput sa rida putin mai tare, indeajuns ca ele sa o auda. Neintelegind de ce ride, fetele s-au itat la ea.

De ce rizi? Au intrebto toate in cor.

-Buna fetelor nu ma-ti cunoscut?

-Mirela! Au strigat toate.

Fetele au luat-o la intebari.

-Cit ma bucur sa te vad.

-Ne-ai lipsit

-Ce-ai facut atita timp intr-un oras nou?

-Ai venit pentru totdeauna sau o sa te duci inapoi?

-Noi avem noi colegi vrei sa ti-i prezintam pe toti?

-In primul rind si voi me-ati lipsit, in al doilea rind vam luat suveniruri insa sunt acasa si no sa plec nicaeri…

Insa inainte de a raspunde la toate intrebarile sa sunat si ele au plecat in clasa.

Cind au intrat in clasa diriginta inca nu venise asa ca ele s-au asezat impreuna in a doua banca. Dupa 2 minute a intrat in clasa diriginta care era o femeie inalta de vreo 30 de ani avind parul cafeniu si ochii de culoarea cerului, ea era imbracata intr-o camasa alba cu un jachet pe deasupra iar in jos era imbracata intr-o fusta care era pina mai jos de genunchi.

-Buna ziua elevi, astazi ve-ti avea o colrga noua. Te rog, vino sa te prezinti.

Ea s-a sculat si s-a dus in fata clasei.

-Buna, eu ma numesc Cros Mirela, si nu sunt noua pentru unii dintre voi, iar pentru cei care nu ma cunosc sper sa ne cunoastem sis a ne imprietenim. Cam atit.

-Bine domnisoara Cros. Iar acum sa vedem cu cine te asezam in banca. Bine stiu, o sa te asezi cu baiatul din ultima banca.

Fata s-a asezat in banca iar profesoara a inceput sa predea lectia. Era o lectie usoara de engleza. Mirela stiea engleza deoarece a trait in Anglia de cind avea 12 ani.

-Mirela la tabla.

Ea s-a sculat si s-a indreptat spre tabla din fata clasei.

-Acum povestestene te rog despre Los-Angeles in engleza.

-Bine

Ea a inceput a povesti despre diferite lucruri care le-a vazut, despre scolile care erau acolo si despre obiceiuri. Cind a terminat profesoara i-a dat un 10.

Ea s-a dus si s-a asezat inapoi in banca. Lectia a trecut repede, iar cind a sunat toti copiii au esit in curtea scolii.

Cind Mirela a dorit sa iasa afara a observant ca colegul ei de clasa statea in banca si se uita pe fereastra cu tristete. Atunci ea s-a apropiat de el si a dorit sa-l intrebe ceva, dar, in acel moment a intrat prietena ei.

-Mirela vii?

-Da!

Fetele au esit in gradina scolii, acolo le asteptau prietenele ei si inca niste baieti.

-Ce-a durat atit de mult!?

-Scuze, dar acum hai sa ti-i prezintam pe colegi nostril noi.

-Buna eu sunt Marcel, iar acestia sunt prietenii mei. Cel cu ochi caprui e Maxim, iar cel cu palarie verde e Oleg.

-Incintata.

Pe cind ei vorbeau in clasa baiatul privea cu tristeate afara, parea ca se gindea intens la ceva. Cind deodata i-a sunat telefonul.

-Alo?

-Maikal sper ca n-ai uitat ce zi e azi?

-Nu.

Baiatul inchise telefonul si esise din clasa.

-Violina stii cine era baiatul Acela?

-A…pai el a venit in scoala dup ace ai plecat tu.

-Him, stii cum il cheama?

-Il cheama Maik, insa mai bine nu vorbi cu el.

-De ce?

-E un ciudat. Nu vorbeste si nici nu prieteneste cu nimeni.

-Nu cred ca e ciudat poate doar e timid sau are problem in familie.

-Mai bine hai in clasa ca o sa intirziem la ore.

Cind fetele au intrat in clasa Mirela a observat ca baiatul nu-mai era, a intrebat de colegi, dar nimeni nu l-a vazut iesind. Orele au trecut repede, cind se sunase Mirela si-a luat ghiozdanul si s-a pornit spre casa. Pe drum ea se gindea la baiatul acela si la cele spuse de prietena sa. Ajunse acasa, facu un dus si se culca.

Dimineata urmatoare Mirela pleca la scoala mai devreme. Ea si Violina discutau diferite lucruri. Ele au intrat in clasa odata cu sunetul insa au avut noroc ca invatatoarea nu era inca.

Acum ei aveau ora de biologie.

Profesoara de biologie era o fime in virsta de 34 de ani. Ea avea par scurt si era mai mereu imbracata in pantaloni si un pullover.

-Buna copii.

-Buna ziua!

-Astazi noi o sa egzaminam niste plante cu ajutorul telescopului. Bine acum eu o sa va repartizez pe echipe de cite 2 persoane.

-Sa vedem… Asa, Maxim cu Ina, Violina si Marcel,… si Maik in echipa cu Mrela.

-Bine acum ca v-am repartizat puteti incepe sa examinati. Dupa lectia a 5-a toti s-au dus in curtea scolii.

-Ce se intimpla aici?

-Nu stii?

-Nu.

-Aici…

-Liniste copii. Bine, eu o sa numesc pe toti elevii care trebuie sa ramie. Asa incepem pe rind. Ina, Arina, Violina,..., Maxim si Mirela. Toti cei care au fost numiti stau pe loc iar cei care nu au fost numiti pleaca.

Profesoara se apropie de Mirela si ii spuse:

-Domnisoara Cros du-te te rog si cheama-l pe Maik, deoarece trebuie sa-I vorbesc.

-Bine.

Fata se duse in clasa si il vazu… Statea fics asa. Asa cum data trecuta… Insa ceva se schimbase insa nu intelegea ce. Se uita mai atent si observa schimbarea. Pivirea cea de mai demult era la fel insa ochii lui exprimau o tristete de nedescris. De ce? Se gindea fata, de ce privirea lui era trista? Nu putea intelege nimeni asta, cu atit mai putin ea. Se apropie incet de dinsul si spuse:

-Salut.

Nici un raspuns.

-profesoara de teatru a spus sa cobori jos.

Nici de data aceasta nu auzi nici un raspuns.

Baiatul se scula si se indrepta spre usa clasei nespunind nimic. Fata la urmat.

EIau mers pina in ograda scolii in tacere cind au esit afara toti copii si-au indreptat privirile spre ei si se susoteau intre ei.

Mirela nu intelegea de ce toti se uitau asa la ei, dar baiatul si-a luat ghiozdanul si a esit pe poarta scolii.

-Felicitari!

Mirela se sperie insa observa ca nu era decit piretena ei Violina o fata draguta, inaltuta mereu se imbraca in rochii ornamentate cu flori iar in picoare purta pantofi pe toc ca sa para mai inalta decit era.

Revenind din visare fata intreba:

-Cu ce ma feliciti?

-La noi in scoala o sa jucam piesa "Romeo si Giulieta"

-Si ce legatura are asta cu mine?

-Cea mai mare.

-Mai concret?

-tu o sa joci rolul Gulietei.

-Ce!?

-Iar Romeo o sa fie Maxim, super asa-i?

-Deloc

-Dece?

-Nu pot juca cu un baiat.

-O sa-ti tin pumnii.

In timp ce ele vorbeu Maikal vru sa iasa pe poarta scolii insa profesoara il opri.

-Maik stai pe loc. Maik, sti ca nu iubesc sa spun de doua ori.

El doar ofta si se intoarse cu fata spre profesoara. Observa ca toti elevii deja sau imprastiat pe la casele lor iar profesoara a reincepu discutia.

-Maik daca ai problem sau iti trebuie ceva spune. Directorul e un om bun, iar profesorii o sa te ajute. Te ameninta cumva vinatorii de vampiri?

-Nu

-Nu? Atunci ce se intimpla cu tine?

-Scuzati, doar ca inca nu mi-am revenit dupa istoriea aceia.

-Deci asta era?

-Da.

-Bine. Eu precis nu stiu insa ca profesoara nu cred ca are de ce sa-ti fie frica deoarece ai multi prieteni si oameni care o sa te sustie.

-Aveti dreptate.

Si cu asta Maikal a incheiat discutia indreptinduse catre esire directia fiindui necunoscuta de nimeni chiar si de el.

Scuzati pentru greseli de ortografie s-au am scapat literele insa asta scriam automat si nu ma uitam la greseli.

Peurma o sa le corectez.

Răspuns Câştigător
| MagdaKathy a răspuns:

E interesanta. dar nu poti sa iti faci o idee dupa cateva pagini. adica trebuie sa scrii mai mult.happy

| Amelia123Amelia123 explică (pentru MagdaKathy):

O sa incerc din rasputeri sa o continui si sao fac si mai interesanta.

2 răspunsuri:
| ShopiaAntoinnette a răspuns:

Eu zic, ca ai nevoie de ceva mai multa descriere si incearca sa raresti din dialoguri si sa le faci mai interesante. Adica fiecare cititor cand doreste sa citeasca, o sa vrea si descriere pentru a isi creea el o imagine proprie a tuturor din jur big grin. Parerea mea, nu o lua personal happy Bafta in continuare!