| xRaduC a întrebat:

Săptămâna de dinaintea săptămânii trecute am dat teza la matematică și la română. Am un coleg care n-a putut veni în ziua tezei la română, dar a reușit la matematică să ajungă (avea vărsat de vânt). Ne-am străduit cu toții să scriem ceea ce știam la matematică, dar a fost foarte grea, cu unele exerciții nerezolvate și altele chiar noutăți pentru noi. Eu și cu încă un coleg luasem 6, 5 (7), iar colegul de lângă mine a luat 8, 5 (9). Acesta care a luat 9 este foarte bun la învățătură și nu prea îmi pare că ia note mai mici din neștiință, ci fiindcă nu vrea, DA, AȘA PARE: săptămâna trecută daduse și el teza la română, fiindcă avusese vărsat de vânt. Doamna profesoară ne-a dat subiecte la algere, și la fel și lui, unde dacă ai fi stat puțin să înveți, ai fi scos lejer 400 de cuvinte. Azi ne-a adus tezele la română întregii clase. Am constatat că el nu s-a sinchisit să atingă acel număr minim, drept consecință, a pierdut din punctele pentru redactare. A luat 7, colegul celălalt care luase la matematică 6, 5 a luat 9 la română, iar eu 10. Colegul e de 10 la română în general și azi cred că a încercat să ne demonstreze ceva și mie și celuilalt coleg care care luasem 6, 5 la matematică, însă nu știu ce... Mă gândeam că poate ar fi cineva să mă ajute să înțeleg ce și cum. Mai este cineva care crede că a făcut-o din adins și de ce? Nu mi-ar conveni să-mi știu colegul că ia note mici intenționat doar ca să fie "la același nivel" cu ceilalți, ci să dea cât poate, știe și vrea, dar acum îmi pun și cealaltă întrebare, dar dacă el atâta a putut? Nu știu, vreau să aflu și să văd și alte păreri. happy

1 răspuns:
| CatalinDNK a răspuns:

Parerea mea este ca acest coleg al tau atat poate sa faca la acea materie. Nimeni nu ar vrea sa aiba note mici doar ca sa fie la fel ca ceilalti. De exemplu eu nu as vrea sa am note mici. Acum depinde.