| anonim4536 a întrebat:

Se pune presiune foarte mare pe mine din cauza bacaloreatului.
Rudele mele imi dau de inteles ca daca nu iau bacul sunt cel mai prost si dau ca exemple ca uita ila a luat si tu daca nu iee esti cel mai prost etc.Imi este deja frica ca daca nu iau bacul imi va fi rusine sa vorbesc cu ei.
Ei stiu ca sunt slab la invatatura insa tot nici nu vor sa auda ca nu iau bacul.
Mama ma pune sa invat in fiecare zi si tot nu am rezultate.tot nu retin nimic deoarece eram printre cei mai slabi elevi din clasa chiar daca invat 2 ore pe zi creierul nu ma ajuta si doar tocesc.Ar trebui sa ma dau batut si sa incerc sai conving ca nu iau sai obisnuiesc cu ideea sau sa ma chinui sa invat 2 ore pe zi si tot sa nul iau.
Oare daca ma vede ca invat in fiecare zi si tot pic imi va zice ca macar am invatat si am incercat sau se vor supara pe mine si ma vor umili ca sunt singurul dintre veri care nu am bacul

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate daca in loc de 2 ore pe zi ai sa inveti 5 ore nu esti un caz pierdut.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se scrie bacalaureat nu cum ai scris matale.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Examen nu bacalaureat e și un test de anduranță. Fii determinat și ia-l. Nu pentru rude ci pentru tine, conteaza acea diploma. Începe cu bazele invata peste 2 ore forțează creierul cât mai mult. Fa studiu pe text citește și explica-ți tie ca și cum i-ai explica cuiva acel lucru.Asa iti vin idei, creierul muncește și vei avea rezultat. Nu lua in seama dacă comentează de tine, tu munceste sa îl iei și îl vei lua restul nu conteaza. Și nu vei fi oare fericit când te vei vedea cu diploma in mâna? Eu cred ca da happy Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câinii latră, dar caii tot trec ulița. Fă tot ce poti si cât te duce minte. Ăsta-i tot ce ține de tine,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca alte metode de a invata. Uita-te la clipuri pe Youtube, poate de acolo retii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti agramat nu cred ca o sa îl iei. Faptul ca înveți 2 ore și nu reții nimic indica o întârziere mintala.

| Asllan a răspuns:

Poate asta te ajuta, s-a lansat de curand Brio.
Brio™ este platforma de soluții fundamentate științific, pentru îmbunătățirea performanței școlare, destinată elevilor, părinților, educatorilor, școlilor și altor instituții implicate în actul educațional din România. Linkul aici https://event.2performant.com/......ents/click