| anonim_4396 a întrebat:

am o problema mai delcata, de o perioada destul de lunga mi-am pierdut increderea in mine...nu stiu ce e cu mine,ma simt inferioara altor fete,si cel mai rau e ca am devenit foarte geloasa in relatia cu iubitul meu, parca nu suport nici o fata in jurul lui, pentru ca tot am impresia ca se uita la altele desi stiu ca ma iubeste sincer si nu e interesat de altele(suntem de 2 ani jumate impreuna) dar inferioritatea si frica pe care o simt ma descurajeaza,ma face geloasa si sa ma simt jalnic! e adevarat ca chiar la inceputul relatiei cu iubitul meu,el a calcat stramb si am aflat destul de tarziu,el s-a schimbat enorm de mult si vad ca ma doreste si ma iubeste cu adevarat,insa am ramas parca cu traume de atunci,si cred ca aceea a fost cauza pierderii increderii in mine, el regreta foarte mult insa eu nu reusesc nicicum sa depasesc aceste traume, cu toate ca nici n-a facut ceva foarte grav...nu stiu alta cauza nu-mi pot explica! mentionez cu toata modestia ca nu as avea de ce,si am sa ma descriu pe scurt ca sa intelegeti de ce este vorba-( sincer am multi admiratori,daca stau pe moment sa gandesc lucid realizez ca sunt frumoasa si am o gramada de calitati-va rog sa nu interpretati gresit- (sunt corpolenta, chiar am si forme frumoase, dimensiuni 93-60-92, ceea ce cred ca isi doresc multe femei si desi le am ma simt inferioara, cu toata sinceritatea invat si bine nu am avut niciodata medie mai mica de 9, 50, stiu sa gatesc aproape orice,am o familie buna,imi place sa ajut oamenii,sunt pasionata de arta,cultura,muzee,calatorii etc,am prin urmare cam de toate,am ca orice om si defectele mele,printre care cel mai mare e ca sunt foarte timida,infine dar cu toate astea ma simt atat de inferioara si mie atat de teama, nu mai stiu ce sa fac,cum sa-mi revin si nu as avea de ce sa-mi fac griji, insa in scurt timp iar imi revin temerile si starea aceea care ma necajeste, si imi afecteaza relatia cu iubitul)! niste sfaturi ar fi foarte bine primite! dau si FUNDITA! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sandra21cta a răspuns:

Eu cred ca o idee buta ar fi sa incepi sa te apreciezi mai mult si sa incepi sa te expui mai mult. Ai zis ca fizic arati ft bine si totusi te simti inferioara. Nu ai de ce. Ai putea incepe prin a-ti face cateva poze reusite pe care sa le postezi pe FB si prietenii sa iti dea like si etc. Asa vei vedea ca lumea te remarca si te place. Ai putea sa mergi la shopping sa probezi cele mai frumoase rochii si sa iti dai seama cat de bine iti vin. Sau ai mai putea sa te uiti la emisiune documentare despre oameni urati, obezi si etc ca sa vezi ca tu esti departe de problemele altora si etc. Multe idei imi vin acum...ai putea sa iesi mai mult in oras...sucuri,club etc

4 răspunsuri:
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Iti stii calitatile,asta e clar. Dar nu ai incredere in ele.
Ai putea sa incepi prin a evita acea stare suparatoare,sa iti ocupi mintea cu altceva atunci cand apar gandurile pesimiste in legatura cu tine. Esti frumoasa pe dinauntru si pe dinafara dar daca nu ai putina incredere (nu excesiva) in tine toate astea nu se vor vedea asa cum vrei tu sa se vada. Ocupa-te mai mult de tine,respecta-te, ingrijeste-te si distreaza-te! O fata atat de inteligenta nu ar trebui sa aiba complexe de inferioritate atat de dese si stresante.tu stii asta. Daca ai decis sa il ierti pe rpietenul tau si sa treci peste atunci fa-o cu adevarat, nu doar aparent. Daca tu continui cu aceste episoade de neincredere in sine, el o sa se plictiseasca si va cauta liniste in alta parte. Repeta-ti asta constant.
Tu ai tot ce iti doresti, tot ce ai nevoie..gandeste-te la cei care nu au dar sunt inca cu zambetul pe buze. Ia exemplu de la ei!

| Raiiiisa a răspuns:

Am impresia ca tu nu ai incredere in tine,in calitatile tale si in ceea ce poti tu de fapt.
Multe fete nu au aceste calitati pe care le ai tu,dar se simt superioare tuturora.
Ar trebui sa incerci sa te bucuri mai mult de viata si de tot ce ai,un baiat care te iubeste,de lipsit nu cred ca iti lipseste ceva. Poate increderea, daca nu ai incredere in propria persoana, atunci in cine poti avea incredere?
Stii sunt multe persoana care se confrunta cu probleme mult mai mari, si culmea sunt fericite.
Timiditatea are si ea rolul ei su nu pote fi numit chiar un defect.
Nu lasa toate problemele astea minore sa-ti afecteze relatia, gelozia nu isi are locul intr-o relatie in care cei 2 se iubesc.Nu il indeparta in felul asta de tine, pentru ca daca il vei pierde cu siguranta iti va parea rau si atunci ai sa vezi ca erai o persoana implinita caruia nu ii lipsea nimic.
Bucurate de viata in fiecare moment.

| mary4048 a răspuns:

Timiditatea e intr-adevar o problema, dar nu este insurmontabila.Ai si un usor complex de inferioritate, desi nu ar trebui, avand in vedere ca, fizic si intelectual ai tot ce-ti trebuie.In clasa cand esti scoasa la lectie, tot asa timida esti? ..banuiesc ca te exprimi mai bine in scris..totusi ai note bune..hai sa ne gandim..iti cunosti colegii si de aceea nu esti timida in fata lor? ..sau esti atenta doar la ceea ce ai de spus despre lectie? ..Si intr-un caz si in altul problema e rezolvata..eu cred ca ar trebui sa-ti largesti cercul de prieteni si sa socializezi mai mult, si sa te concentrezi pe ceea ce vrei sa faci, fiindca altfel vei pierde oportunitati in viata din cauza timiditatii.Decat sa taci mai bine spune o tampenie..va fi iertata mai usor decat tacerea si privirea in pamant.Te pup si-ti doresc la mai multa indrazneala!

| NuMaSuporti a răspuns:

Viata e doar una! Tu singura incurajeazate si schimbate, tu singura iti provoci aceste "traume" si hai sa fim serios trauma pentru ca a calcat el stramb in relatii serios? Scuza-ma dar raman uimit cat de multa prostie poate exista.