| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Stiu ca pare ciudat ceea ce o sa spun dar ma tem aproape din orice.
Adica spre exemplu daca cineva imi da follow pe Instagram ma tem ca nu cumva sa imi fi dat follow pentru ca ar vrea sa ma bata sau pentru ca ar vrea sa se ia de mine. Am impresia ca vrea sa se ia de mine. Si cand vad comentarii la unele poze verific de multe ori sa nu cumva sa le fi dat din greseala like ca nu cumva sa se ia persoanele care au lasat comentariile de mine.
Nu am avut niciodata o bataie cu nimeni si nici nu vreau sa am. La statura am 1, 70 si aproximativ 50 kg. Am 15 ani.

Am fost diagnosticat de la psihiatru cu tulburari anxioase, credeti ca din cauza asta ma tem?

Răspuns Apreciat de Editori
| Redhead6 a răspuns:

Sa stii ca toti oamenii au piticii lor pe creier. Nu cred ca e ceva anormal ce ti se intampla. Si eu am avut niste probleme in modul de a vedea si interpreta anumite lucruri. Daca simti ca nu prea mai faci fata iti recomand sa mergi la un psiholog, dar sa fii atent cand il alegi, sa simti ca e ok. Si iti mai recomand sa citesti niste carti de dezvoltare personala, sa ai mai multa incredere in tine si chiar sa nu mai stai asa mult pe insta si sa te descoperi pe tine si lucrurile care iti plac.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă intri în panică ar fi cazul să nu mai stai pe Instagram și nici pe Facebook.

| Dalmore a răspuns:

Paranoia poate fi un simptom al anxietății. Mergi la sala, pune niste cărniță pe tine, probabil ai și un complex inconștient legat de faptul că ești cam slabut.