| ghostaLx12 a întrebat:

Salut, sunt baiat am 14 ani, 1.60 si 50kg.
Inainte sa inceapa pandemia aveam 13 ani 1.54 cam asa si 39kg, m-am ingrasat in timpul asta, de cand a inceput scoala sunt cel mai scund din clasa, toti s-au inaltat numai eu tot scund am ramas, am un pic de cocoasa de la calculator si vreau sa stiu daca cocoasa opreste cresterea in inaltime si cum as putea sa ma mai inalt, vreau sa spun ca nici sport nu mai fac si mananc numai dulcuri

Răspuns Câştigător
| Musca88 a răspuns:

Salut brothere, daca vr sa cresti eu zic sa o lasi mai usor cu calculatoru, faptul ca ai cocoasa imi spune deja ca stai prea mult. Du-te si tu la un fotbal cu baietii, mergi cu bicicleta sau daca esti antisocial ca mine, sari ca maimuta prin curte, du-te alearga pe undeva. Chiar daca nu faci nimic din astea fa exercitii sa iti intinzi muschii si coloana, bea lapte, mananca branza, oua, fructe, legume, mai ai timp de crescut

| ghostaLx12 explică (pentru Musca88):

Cand eram mic jucam chiar si 7 ore, acum maxim 3 ore ma joc pe zi deoarece clasa a 8a si na, multumesc frumos pentru raspuns si nu mai fi antisocial, fa-ti prieteni noi, intreaba colegii daca vor sa iesiti mai multi prin oras happy

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pana pe la 59 Kg esti normal.
Inceteaza cu dulciurile multe ca vei urca la infinit in greutate!
O sa mai cresti, nu vei ramane la 1, 60.

| Mosotti a răspuns:

Ca sa iei 11 kile in 14 luni deci din ian anul trecut pana acu, ai avut 185 Kcal in plus pe zi, nu a fost deloc mult, dar...
Adica ai avut echivalentul la 35 h ciocolata pe zi.

Daca ai luat intr-un an, ai avut 215 Kcal pe zi in plus adica cam 40 g ciocolata pe zi in plus.
Deci nu ai mancat prea mult in plus.

Deci redu din dulciuri putin si vei ramane la 50 kile.

| ghostaLx12 explică (pentru Mosotti):

Ok, multumesc de sfat o sa tin cont, zi buna

| Mosotti a răspuns (pentru ghostaLx12):

Da, ca sa nu devi gras, ca dupa aia e f greu sa dai jos.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Incearca sa mananci mai sanatos si sa faci sporturi (de preferat baschet, ajuta la cresterea in inaltime cica). Vei mai creste si tu, stai linistit, insa depinde si de ce inaltime au parintii tai.