| coadadematura a întrebat:

Salut,sunt baiat, am intrat clasa a 9-a si am o problema cu un coleg.El ma face gay si poponar si isi bate joc de mine in genul asta si mi-a pus si o porecla oarecum care se leaga de faptul acesta si va zic ca eu nu sunt gay/poponar si urasc persoanele gay(asta cu uratul e alta faza).Eu incerc sa il evit dar el tot vine la mine, cam singurii care rad sunt doar el si inca un prieten de al lui care se inteleg ff bine atat.Vad ca are o placere in a-si bate joc de mine.Nu am cum sa il bat la bataie, este cu vreo 25 cm mai inalt decat mine,are muschi mai multi si patratele, popularitate mai ridicata etc.Eu sunt mai scund,mai gras, am facut sala vreo 2 luni si am slabit cam 5 kilograme,am pus ceva muschi pe mine dar totusi nu am cum sa il bat fizic.Ce as putea face,daca il spun dirigintei dupa jumatate de clasa o sa se ia dupa el ca sunt paracios si o sa fie mai rau,daca le spun parintilor s-ar putea sa ii spuna dirigintei si o sa fie acelasi lucru.O fata a postat o poza cu mine si cu ea pe un site de socializare(nu dau nume la site) si dupa acest baiat a postat poza pe grupul clasei si a zis ceva de genul "Gata nu mai esti gay,iti plac fetele?".Am mai avut probleme de genul si in gimnaziu, aproape mereu am fost bataia de joc a celorlalti si nu am putut sa ii opresc.Acest baiat este ceva de genul ala din filmele americane care face sport, are un corp bine lucrat si isi bate joc de ceilalti pe care nu ii agreaza.El a spus ca s-ar putea sa se mute pe alt profil don clasa 10-a la acelasi liceu, doamne ajuta.Si doamna diriginta il stie ca un baiat destul de fitos cu aere de astea care se da mare dar nu ii zice nimic.Eu nu sunt chiar asa de praf la sport,la proba de viteza am scos 6, 80 secunde pe 50 metri, al treilea cel mai bun din 8 baieti si ma pricep destul de ok la fotbal.Eu am acum si frica sa nu imi vada postarea pe TPU dar nu cred ca o va face.Deci in concluzie, cu ce ma puteti ajuta va rog sau ce ati face daca ati fi in locul meu?

10 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca nu ai fi dat atatea detalii nu ar fi avut cum sa isi dea seama cine esti laughing
Trebuie sa vorbesti cu el, ia-l mai tare, dar nu fi nici prea agresiv. Explica-i ca e stupid si copilaresc ce face.

| coadadematura explică (pentru aXy99):

Iti garantez ca nu o sa inteleaga, este foarte ingamfat, plin de sine.

| aXy99 a răspuns (pentru coadadematura):

Crede-ma, daca te iei la bataie cu el te vei face de ras in ultimul hal, mai ales ca nu poti sa il bati. Nu prea ai ce face. Incearca, totusi, sa il convingi sau sa il ameninti ca te duci la diriginta/ director.

| Castiel a răspuns (pentru aXy99):

Cine esti tu sa-i spui omului ca se va face de ras? Urat din partea ta sa-l descurajezi. Nu stii ce se poate intampla. Se vede ca nu prea ai experienta si nu stii despre ce vorbesti.

| aXy99 a răspuns (pentru Castiel):

De ce tot imi dai nefolositor si eronat? Nu am voie sa imi exprim parerea? Tu ii spui sa il bata, sa ii provoace un traumatism cu un scaun in cap? Esti psihopat? Daca cheama politia ce face? Exista consecinte pentru orice faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bătaia e singura soluție în situația de față
axy ăla e vai de capul lui

| gratargratar a răspuns:

E clar ca baiatul ala are ceva cu tine, ori e indivios, ori este el insusi poponar. Poate a existat o situatie in care l-ai umilit, sau in care s-a simitit inferior fata de tine? Poate te intelegi mai bine cu result colegilor decat el? Sau poate inveti mai bine?

Eu te sfatuiesc sa povestesti asta dirigintei, si, daca continua, sa-i spui iarasi si iarasi.

| Dyalema a răspuns:

Eu la fel l-aș lua la mișto, ori ar înceta, ori nu! Dar na, eu sunt femeie și oricum am alt caracter. El vede că nu ripostezi la ce îți spune el și de asta are curaj și nesimțire.

| TheDrink a răspuns:

Salut si eu am intrat clasa a 9 a si am aceeași problemă ca si tine... cand am citit asta credeam ca eu am scris-o dar în loc de prieten are o prietenă cu care rade de asta... oricum nici eu nu stiu ce sa fac, daca vrei să vorbim cautămă pe Facebook Enache Eduard

| coadadematura explică (pentru TheDrink):

Am rezolvat-o foarte usor, nici eu nu credeam ca i sa fie chiar asa, el m-a ars cu un cutit incalzit la bricheta chiar in ora de romana si acasa m-a vazut mama, i-a spus doamnei diriginte ce mi-a facut si i-a mai zis si de jigniri.S-a ales cu un referat(in 2 luni a ajuns la 5 referate si va avea 2 puncte in minus la purtare) si acum aproape ca nu ma mai baga in seama, cred ca ai primit deja raspunsul, deci spune-i dirigintei.