| numesiprenume0 a întrebat:

Sunt baiat am o inaltime de 1.72 si aproape 19 ani. Mai pot creste in inaltime? Ce pot face pentru a mai creste cativa centimetri?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate s-a cam incheiat cresterea ta, esti deja la varsta cand totul se finalizeaza.
Mama natura nu a fost prea darnica cu tine, la capitolul inaltime, dar nu avem ce face, parintii nu-i alegem, ii mostenim, cu toatel calitatile si defectele lor, ma rog, faca inaltime ain cazul asta o poti numii defect...
Din pacate, cat ai fost mic, puteai sa faci un sport care te-ar mai fii ajutat sa cresti vreo 10 cm, dar asta trebuia sa fie la inceput de adolescenta, cand corpul tau era in plin avant de crestere, acum, s-a incheiat procesul de crestere si cam cu atat ramai: inaltime, masura picior, masura penis.

| WaterDrop a răspuns:

Din pacate ti-a expirat permisul de crestere acum un an.Mai ai o sansa sa-l reinoiesti pana pe la 21 de ani insa cazurile sunt rare cand se intampla asa ceva.

Poti sa incepi sa lucrezi la stima de sine, ca sa nu traiesti complexat de acest lucru.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mai poti creste doar prin operatie, castigand pana la 10 centimetri. Dar nu cred ca se realizeaza in Romania si ar fi costisitoare. Sfatul meu e ca ar trebui sa te obisnuiesti cu inaltimea pe care o ai. Fetele au in general 1, 60, deci nu ar fi nicio problema in a iti gasi o prietena.