| ArisTOTelx a întrebat:

Sunt clasa a 9-a, si am niste colegi care isi cam bat joc de mine in orice fel aproape in fiecare zi. Eu nu ii bag in seama pentru ca altceva nu stiu ce sa fac, va rog sa ma ajutati sa reactionez altfel sa nu mai simt acea frica. Intotdeauna cand merg la scoala ca iar o sa se lege de mine prin palme peste cap sau prin a bate joc de ei, ma enervez repede dar nu vreau sa reactionez cu bataia pentru ca abia ii cunosc si inca nu ma simt comod cu noii colegi si nu vreau sa spun la diriginta ca sa nu ma creada paracios sau altceva. Nu imi dau seama daca e din joaca sau e chiar bataie de joc cu porecle si palme peste cap, va rog sa ma ajutati.

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la psihologul scolii si discuta despre asta acolo!

| DeathIncarnate a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei si sa ii intrebi de ce se comporta asa, intra tu in vorba cu ei, glumeste etc.
Da o/un bere/suc dupa ore si o sa vezi cum se schimba treaba.

| Andreeush a răspuns:

De ce să nu vorbești cu diriginta?
Trebuie să scapi intr-un fel de cei care te deranjează.

| ArisTOTelx explică (pentru Andreeush):

Si ce sa-i spun dirigintei ca dupa aia o sa ii intrebe ca de ce fac ei asa cu mine si iar o sa zica ca sunt paracios cum am mai facut cu alt coleg

| christine99 a răspuns:

Spune-le parintilor tai poate te ajuta. Si daca esti, de exemplu, in gimnaziu nu e nicio rusine sa-i spui dirigintei ca sa inteleaga si ea situatia. Apara-te si tu, nu sta sa iti iei bataie, o sa creada ca accepti asta si nu vor inceta.

| Andreeush a răspuns (pentru ArisTOTelx):

Spune-i că te deranjează colegii tăi sau vorbește cu părinții tăi.

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

Sa faci si tu misto de ei