| PandaP a întrebat:

Azi la scoala a fost groaznic. am niste colegi prosti care isi bat joc de mine ( suntem a 8a.)
Din lipsa de ocupatie nu au ce face si scriu ei pe pancarde, si fac cantece aiurea singuri, despre mine si un baiat pe care nici nu il cunosc si e in corp cu noi laughing. Poate fi simplu si sa ziceti: " nu ii baga in seama" dar sunt insuportabili. vin la mine la banca si spun numele acelui baiat mereu, canta si isi bat joc de mine. M-a deprimat rau chestia asta si nu stiu ce sa mai fac. e atat de naspa incat nici nu mai vreau sa merg la scoala. i-am zis si doamnei diriginte ca sunt motivul principal de clasa isi bate joc de mine si mi-e frica ca deacum toti o sa ma creada paracioasa si o sa se razbune cu alte chestii. Ce sa fac? sad zic cu deprimarea.

7 răspunsuri:
| blddeea a răspuns:

Apeleaza baiatul de care ti se vorbeste, pote reusesti sa ii vorbesti si sa ii zici si lui toata povestea si daca este ok, cere- i o parere. Zii k te deranjaza situatia k poate a pornit de la el ceva. Si nu esti o paracioasa pentru ca ai cerut ajutorul dirigintei, sun situatii in care trebuie sa spui. Si ignora-i in continuare, se vor plictisi. Oricum mai ai 3 luni de petrecut cu ei si vei merge la liceu. Bucura-te pentru ca urmeaza cei mai frumosi ani de scoala.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai nu prea ai ce face si nici nu te poti duce la director. nu stiu. vezi incearca sa vorbesti cu ei, poate poate te asculta. Si eu am o colega de care isi bat joc ceilalti colegi, dar na. S-a invatat, nu ii prea baga in seama si au inceput sa nu isi mai bata joc de ea. Asa ca vorbeste cu ei, iar daca nu merge poate te imprietenesti intr-un fel cu ei si o sa inceteze dupa (cred ). Oricum mai este putin si scapi de ei. Bafta!

| lBroken69 a răspuns:

Ai trăit cu ei în clasă până acum.
Mai stai încă câteva luni.
Eu în locul tău mi-aş lua frumos mama şi aş merge la director.

| CristinaCtC a răspuns:

Daca te duci cu para... oriunde. Si la director, iti faci rau singura. In primul rand o sa fie toti certati si vor stii ca din vina ta si nu o iti mai vorbeasca niciunul, doar se vor susoti despre tine mult mai mult, te vor privi cu rautate si iti vor face glume proaste, dar nu in incinta scolii. Incearca sa te imprietenesti cu cineva, sau pur si simplu nu ii baga in seama. Daca ii bagi ei se simt importanti. Iesi in pauze afara, numai sta in clasa. Cand intri in clasa nu te uita la niciunul dintre ei. Orice ai face nu-i baga in seama.Trateaza-i cu indiferenta. Tu pregateste-te de capacitate si lasa-i pe ei, prostii, sa piarda timpul. Cand ii auzi ca incep sa comenteze baga-ti castile in urechi si asculta muzica, ori du-te la baie si stai acolo pana vine profa in clasa.
Dar sfatul meu, din experienta, iti spun. Daca te duci la director mai rau faci.Si priveste partea buna... mai sunt doar 3 luni ca sa-i suporti pe nenorociti. O sa te mai chinuie vreo o saptamana, 2, maxim si cand o sa vada ca nu le mai merge o sa caute pe altcineva de care sa-si bata joc.winking

| dia456 a răspuns:

Daca nu te asculta doamna ta diriginta, spune-i domnului director. Eu sunt clasa a 6-a.In clasa a 5-a era prima zi in scoala din care provin.La inceput a fost perfect...dar dupa 2 luni ma necajeau pana plangeam.I-am spus dirigintei mele, dar nu m-a ascultat. Apoi am mers cu mama la director si s-a rezolvat.
Sper ca am fost de ajutor.

| Bogdan_Mario_1964 a răspuns:

Ignorai crede-ma e cel mai bine, Daca ii bagi in seama le place ca te vad suparandute si pana la urma se enerveaza daca ii ignori vor vedea ca nu le merge si se enerveaza ei

| AnnaisAna a răspuns:

Daca mergi la director poate ar merge, dar sa ii ignori nu poti, stiu asta, nu iti face probleme din cauza asta, o sa treaca repede..mai ales ca esti a 8-a, la anul' vei avea alta clasa, dar pana atunci, incearca sa fii serioasa si sa iei atitudine..adica incearca sa le comentezi, daca taci te vor considera o persoana slaba..asta e parerea mea. Sper ca am fost de ajutor.:*