| 熊Panda熊 a întrebat:

Stiu ca scoala a inceput doar de o saptamana si ca nu am prea avut timp sa imi cunosc noii colegi, dar ma simt putin ca picat de pe luna.
Am trecut pe clasa a IX-a, la Stiinte Sociale, la un liceu de top din oras. Sunt intr-o clasa cu 21 de fete si 7 baieti. Incerc sa ma imprietenesc cu toata lumea, insa baietii aproape toti vin din aceeasi scoala, aproape toti sunt vecini si merg la karate, deci ei se cunosc de ani buni, au prieteni in liceu, etc, dar cand ei povestesc, povestesc despre vecinii lor, prietenii lor, povestile lor, lucruri despre care habar nu am, si nu am ce face decat sa stau si sa ma uit la ei cum povestesc. Cand vreau sa spun si eu ceva, nici macar nu se uita la mine si parca nici nu ma baga in seama.
De fete nici nu mai povestesc : toata ziua povestesc numai despre baieti, rujuri, Facebook, haine, etc. Fetele sunt foarte sensibile, daca le atingi putin din amicitie striga sa le lasi, nu te lasa sa stai cu ele, sunt arogante, etc. Sunt si vreo cateva fete care nu sunt fitoase, sunt de treaba, dar sunt putine. E drept ca inca nu le stiu caracterul tuturor, o sa incerc sa le cunosc.
Si cand mergem undeva, trebuie sa ma autoinvit ca sa merg.
Eu sunt singurul din a IX-a care vine de la fosta mea scoala si nu cunosteam pe nimeni din liceu.
Intrebarea mea este : cum pot sa fac sa ma inteleg mai bine si sa ma imprietenesc cu colegii?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pana la urma vei reusi sa te integrezi in colectiv insa va trebui sa cooperezi cu ei mai mult si in mod real, mai ales cu colegii baieti. Succes!

| RoxiPanda002 a răspuns:

Ar trebui sa te bagi in seama, sa comunici cu ei, sa incerci sa faci cunostiinta cu ei si sa vorbiti mai multe, sa afli ce le place, caracterul, etc.