| beneamin a întrebat:

Salut sunt clasa a 9 mate-info intensiv engleza ma puteti informa de care caiete sunt mai potrivite pentru acest profil ( cele studentesti sau cele cu 48 file) si cu alte detalii semnificative de inceputul liceului / cum este primele zile
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

Sunt la acelasi profil, trec a 10abig grin. Caietele studentesti sunt cele mai pitrivite.
Depinde acum si daca ai nimerit in clasa cu fosti colegi, daca ai cunoscuti sau pasesti pe teren total nou. Eu sunt in clasa cu cativa fosti colegi asa ca in vacanta am stat mai mult cu ei ca sa ma asigur ca vom fi uniti la inceputul anului. Dupa am studiat putin colectivul nou-mi-am ales persoanele cu care as fi vrut sa petrec mai mult timp si care faceau parte dintr-un grup mai unit. Ideea e ca o clasa de liceu e ca o salata facuta la intamplare si fiecare aduce aroma lui-ii gasesti pe cei care se potrivesc cu tine de la inceput si te vei asigura ca ai pe cine te baza in viitor. In primele zile totul este "wow", eu cel putin am avut nevoie sa imi trag cateva palme pentru ca asteptam ca pe usa sa intre profesorii din generala sau cand ma uit in stanga sa imi vad fostul coleg de banca. Dar totul isi intra intr-un ritm si te obisnuiesti. Ai sa vezi ca la liceu prieteniile se leaga instant, urmeaza ani plini de distractie, "cei mai frumosi 4 ani din viata" asa cum ne-a spus diriga in prima zi, si toata lumea e deschisa si cauta sa formeze noi prieteni. Fii deschis, sociabil, saritor si arata-le ca esti o companie placuta. Ce te va lovi e faptul ca toti profesorii tin cu dintii de materiile lor, e sfarsitul lumii daca tu nu arati ca le consideri la fel de importante. Incearac sa obtii note in primele saptamani de scoala ca sa ai sezonul tezelor mai liber(mai ales ca vei da 5: romana, mate, engleza, informatica si la alegere intre chimie/fizica/biologie), incearac sa prinzi la informatica din prima si mananca pe paine ce iti preda daca vrei sa ai viata usoara in continuare. Poate ca e un profil solicitant dar e cel mai frumos pe care il puteai alege.
Iti urez sa ai succes la liceu si sa te bucuri la maximum de perioada asta.