| DaniHtc024 a întrebat:

Salut,sunt clasa a11 si am 17 ani iar in ianuarie anul viitor implinesc 18 ani, daca renunt la scoala dupa ce termin a11a,iar in a12 nu mai merg la scoala si implinesc si varsta de 18 ani, o sa se intample ceva daca nu mai merg la scoala daca sunt major?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se inatmpla nimic daca renunti la scoala, dar nu vei putea niciodata sa te angajezi in jocuri unde se cere diploma de bac sau calificare si crede-ma, ca vei avea toate regretele din lumea ca nu ti-ai terminat liceul, care-ti permite sa ai sanse la alta lume, mai bine vazuta, mai cizelata, mai calificata si cu oportunitati de viitor mult mai bune, decat un muncitor necalificat pe viata.

| DaniHtc024 explică (pentru Violleta2022):

Si probleme cu politia sau sa ii amendeze pe parintii mei din cauza ca nu mai merg la scoala pot avea? Sau chestiile astea se aplica doar la minori care renunta la scoala?

| dullcat a răspuns (pentru DaniHtc024):

Daca liceul sesizeaza asta, da, e posibil.
https://www.edupedu.ro/......a-in-arad/

| dullcat a răspuns:

Da, se intampla ca nu mai poti da bacul si vei avea posibilitati de angajare limitate, la mila patronului.Nici macar cu liceul terminat si facultate nu isi gasesc unii de lucru, iar tu doresti sa renunti la scoala din ce motiv, mai exact? Sunt probleme in familie sau?

| DaniHtc024 explică (pentru dullcat):

Si probleme cu politia, sau sa ii amendeze pe pariintii mei sau alte chestii se pot intampla?

| Fatamuntilor a răspuns:

Chiar daca momentan nu poti continua scoala, o poti face mai tarziu, chiar daca esti major, dar la seral.

| anonim3247 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic. În clasa a 12 vei fi repetent din cauză că nu te mai duci. Vei avea 10 clase când te vei angaja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce te-ai oprit acum, când mai ai un an și termini?
Adică ai rezistat 11 ani in sistemul de învățământ iar acum, pe ultima sută de metrii, vrei sa termini?
Nu mai bine tragi de tine sa faci și clasa a 12a, iei Bacul apoi te relaxezi un an iar apoi să te înscrii la facultate sau sa te angajezi?