| MotDanut a întrebat:

Salut sunt Dan in clasa 7. am fost transferat nu de mult la o noua scoala si acum toti se leaga de mine.Ma injura si in pauze dau in mine(nu foarte tare doar sa ma enerveze).Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Nu pot sa cred ca scriu asa ceva, dar uite ce as zice eu sa faci :
pasul 1 : vei spune acasa ca te agreseaza colegii tai. - nu dai nume. doar le prezinti situatia.
pasul 2 : vei spune dirigintelui ca esti agresat, si vei spune ca sunt 3-5 colegi.
pasul 1+2 iti vor da justificare si iertare pentru ce vei face.
pasul 3, si aici, fii atent : vezi care-i shefu haitei. ( smecherul clasei )
il prinzi odata cand nu-i atent, si ii dai 2. cu grija, sa nu-l ranesti. doar sa-l intimidezi.
Si ii spui : ma, m-am saturat de tine si de alti prosti. Ne vedem la ore, sau vrei sa ne batem si exmatriculam unii pe altii?
Bine, s-ar putea sa ti-o iei un pic la un moment dat in punctul 3, dar iti vei rezolva neplacerile daca urmezi instructiunile.
Imi pare rau ca te indemn la un fel de violenta, insa nici parintii nici profesorii nu te vor ajuta sa nu mai fii victima tantalailor.
Esti singurul care poate face asta. Cu cap, si atitudine.
Te-am tzucat, si ai grija.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu cineva! Cu parintii, directoarea sau dirigintele, diriginta! Succes!

| mmsdjs a răspuns:

Iti spun doar atat, sa nu incerci sa le spui parintilor pentru ca poate ei ne se vor duce la el sa il bata, si incearca si tu sa te antrenezi cum a facut baiatu ala din filmul karate kid, uita-te la film e super de gasca laughing si sigur atunci ii veni batea sigur laughing, dar normal ar fi sa nu faci asta ca dupa poate ii dai una si cade dracu jos de te duci la puscarie de minori. si directoarea ce sa rezolve in lumea asta numanui nu ii pasa de nimeni doar de ei sa isi primeasca salariile laughing)