| 012345678 a întrebat:

Salut,sunt din Republica Moldova, si mi-as dori sa-mi perfectionez accentul la fel ca romanii. Sunt careva modalitati?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. încetează să gândești în rusă;
2. ascultă posturi de radio românești (preferabil Radio România Actualități - are și emisie on-line; sau oricare altul care difuzează și știri și reportaje, nu doar muzică și reclame non-stop).
3. Nici privitul la un post TV nu-i rău, dar e mai greu de ales unul util ție. Poate Realitatea (și ei au versiune on-line).
4. Citește cărți și reviste publicate aici - nu cele din editurile voastre. Sunt diferențe enorme, în special la traducerile din alte limbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu stai printre romani si interactioneaza cu ei.

| Carmen100 a răspuns:

Ti-am vazut si celelalte intrebari si ma bucur ca esti dornica sa inveti mai multe despre limba romana...din Romania.
Asculta-i pe ceilalti, studiaza-le accentul, uita-te la televizor si cel mai important, vorbeste! In timp o sa vorbesti din ce in ce mai binewinking

| papados a răspuns:

Citeste carti, invata poezii sau discursuri si le spui in glas tare, chestii de genul. Oamenii ce te inconjoara influenteaza mult asupra vorbirii tale, daca nu poti convinge prietenii sa vorbeasca fara rusisme, incearca cel putin in familie. P.S eu tot sunt din RM si apreciez dorinta de a te perfectiona.