| bogdan9601 a întrebat:

Salut, sunt elev in clasa a X-a si sunt pasionat de informatica (ma descurc destul de bine), dar nu prea imi place matematica si nici fizica mai ales fizica, asa ca intrebarea mea este daca as putea urma sau daca se merita swa urmez o facultate de IT/Inforamtica... si daca matematica conteaza mult pentru o asemenea facultate?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La o facultate de profil IT vei face cam 1 an matematica. Nu e cea mai simpla materie dar se trece cu ceva efort.

| Al3xX222 a răspuns:

Informatica a fost creata din matematica. Daca nu te sperii de 1 an in care sa ai cam 2 cursuri de matematica pe semestru, poti merge linistiti la o facultate de informatica.