| Walhalla a întrebat:

Salut,sunt in clasa a 12-a si voi termina(sper) profilul uman specializarea stiinte sociale...Mie imi place istoria; ma descurc si la romana(la simulare am luat 8 20), sunt activ si vorbaret am memorie foarte buna..Am ales 5 facultati la care as putea da..Problema e ca fiecare are minusuri:
1. Facultatea de jurnalism.M`am gandit de anul trecut sa dau la aceasta facultate.Insa la admitere e un subiect din creativitate iar eu nu prea am multa creativitate.In acelasi timp e destul de greu sa obtii un job in acest domeniu.Ma gandesc ca in cazul in care ajung ziarist, si avand putina creativitate imi va fi greu...Nu ma prea descurc la inventat, in schimb sunt bun la analizat chestiiM`as descurca mult mai bine in presa video pentru ca sunt spontan si vorbaret dar aici se ajunge extrem de greu
2. Facultatea de drept.Este si asta o alternativa, dar eu nu am o conditie materiala foarte buna(de fapt daca nu sunt in stare sa intru la buget nu voi urma o facultate)E o facultate foarte grea(cea mai grea din cate se pare)si functioneaza principiul nepotismelor..si apoi trebuie sa te ia un avocat pe langa el sa inveti de la el dupa ce termini, iti trebuie bani....nu cred ca are rost sa dau.
3. Facultatea de stiinte politice se bazeaza si pe istorie deci imi place.Dar practic nu stiu ce job pot avea dupa ce absolv aceasta facultate.Temele sunt interesante dar nu stiu daca e o facultate de viitor, nu am prea gasit pe net despre ea.
4. Facultatea de comunicare si relatii publice pare o alternativa,dar nici aici nu stiu ce joburi pot avea in viitor, si daca acestea sunt atractive.Cineva zicea ca aceasta e o facultate de fite.
5. Facultatea de relatii internationale si studii europene.E interesanta la prima vedere,dar necesita cunoasterea unor limbi la care nu ma prea descurc, apoi se studiaza economia Europeana la care sunt paralel

1 răspuns:
| lifeonlyforlove a răspuns:

Salut) am si eu problema asta.sunt si eu profilul uman.si nu stiu ce sa fac mai departe.am avut contract cu o agentie de modele dar am renuntat.acum ma gindesc sa fiu steordesa.eu cred ca al 5 variant e cel mai bun.profesiile bazate pe aceasta facultate sunt avantajoase din punct de vedere financiar.