| CinevaConfuz a întrebat:

Salut!
Sunt in clasa a 8a si nici acum nu am decis unde vreau sa dau mai departe. Pana acum, am avut două profesii în minte mari și late: avocat sau farmacist. Știu ca sunt doua joburi la poluri opuse, dar ma pasioneaza (m-au pasionat) ambele domenii foarte mult! Dar recent am realizat ca m-as plictisi repede de farmaceutica, asa ca singura opțiune rămasă este domeniul juridic.
Totuși, întrebarea este alta; ar trebui la liceu sa aleg filologia? Sau ar fi ok și dacă as merge la stiinte ale naturii?
Aștept opinia voastră!

Răspuns Câştigător
| 99290 a răspuns:

Mulți de la filologie se duc la drept. Unii de la filo merg si la medicină, chiar dacă nu au făcut la științe ale naturii unde se pune accent pe materiile precum biologia, chimia.
Te poți uita cam ce materii se fac la fiecare profil și la ce se dă bac, și urmezi profilul la ale cărui materii de bac crezi ca o sa iei notă mare. Că până la urma la facultăti așa se intra. de la cea mai mare medie.

Exemplu: să presupunem că vreau să urmez medicina. Am de ales dintre un profil real- științe ale naturii, și unul uman-filologie. Deși la științe ale naturii se face multă biologie care m-ar ajuta la facultatea de medicină, cred că o să iau o notă mai mare în bac dacă voi urma profilul de filologie, unde materiile mi se par mai ușoare. Obținând o notă mare în bac, admit la facultatea dorită, indiferent de ce profil am urmat.

Materiile de bază la filologie sunt: engleza, franceza, latina, româna, istoria, psihologia, filosofia, logica... Teză se dă din: latină, română, engleză și la alegere dintre geografie și istorie. Bac se dă la română, la alegere dintre Istorie sau Geografie si la alegere dintre Psihologie, Logică sau Filosofie. (De exemplu: dau la română obligatoriu, apoi imi aleg istoria si filosofia)

La științe ale naturii/ bio-chimie se pune accent pe biologie, chimie, matematică și așa mai departe...

Dacă m-ai întreba pe mine, și sțiințe sociale ar fi un profil potrivit pentru a urma apoi dreptul.

| 99290 a răspuns (pentru 99290):

La științe sociale, spre deosebire de filosofie, nu insistă chiar atât de mult pe limbile străine, adica faceți mai puține ore de engleză și franceza. În schimb, se bazează mult pe psihologie, geografie și istorie

| 99290 a răspuns (pentru 99290):

Filologie**

3 răspunsuri:
| elemonis a răspuns:

Buna.
Poti alege orice liceu/profil doresti tu. Daca faci un profil uman o sa te ajute un pic la specializarea Drept.
Cunosc cazuri(vorbesc in general) unde liceul l-au facut pe un profil care nu avea legatura cu facultatea si au intrat cu brio la facultate + absolvire. De exemplu: de pe filologie s-au dus la Chimie Alimetara si au intrat cu brio la facultate.
Daca iti doresti ceva cu adevarat eu cred ca vei reusi indiferent de ce profil vei face, sa intri la Drept.
Te poti uita la mai multe facultati care au specializarea Drept, pe internet (pe site-urile oficiale ale facultatilor) la tipul de examen. Sunt facultati unde au tipul de examen pe baza de dosar (fara examen), sunt facultati unde trebuie sa dai examen la limba si literatura romana sau la economie. Depinde de fiecare facultate in parte ce tip de admitere are.