| BlakeLively a întrebat:

Am nevoie neaparat de niste pareri. Nu ma pot decide ce vreau sa fac mai departe. Nu prea le am cu matematica, chimia si fizica,dar mi-ar placea sa fiu medic. Insa trebuie sa ai peste 9, 50 ca sa intri pe profil de "Biochimie" sau "Stiinte ale Naturii" si nu cred ca voi avea media asa de mare. Sunt undeva intre 8, 50-9,30. Vreau sa ma specializez in "Filologie". Spuneti-mi, daca stiti unde se castiga mai bine la urmatoarele job-uri:
1. Nutritionist
2. Farmacist
3.Sociolog(Asistenta sociala.)
4. Avocat
5.Medic
6.domeniul Turismului
7.Traducator
Stiu ca cea mai serioasa meserie este cea de medic, dar am auzit ca in Romania nu se plateste foarte bine. Totusi, ceva vreme ma "pasioneaza" bolile mintale. Am inceput sa citesc despre ele si sa inteleg. Pentru asta^ trebuie sa fac facultatea de Psihologie?

Răspuns Câştigător
| Papillon09 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la un profil de "stiinte ale naturii" pentru a da la medicina poti merge la profil de filologie si sa dai la medicina, nici media de la bac nu conteaza, doar examenul. Poti sa ai media 5, 6 daca iei la examen 8, 9, 10 intrii lejer nu tine nimeni cont de medie sau rezultatele de la bac sau la ce profil ai fost. Trebuie doar sa te gandesti bine daca iti doresti sa devii medic si esti gata sa te dedici acestei meserii si sa inveti. Daca iti place iti va fi usor sa inveti si te va pasiona mai mult, insa daca o faci doar de dragul de a fi medic iti va fi greu sa inveti atat. Daca iti plac bolile mintale si psihologia nu ezita sa mergi pe acest domeniu pana la urma tot un fel de medic esti dar pentru psihicwinking.
Ai grija ce iti alegi, si gandeste bine inainte de a face acest pas important in viata, reflecta bine asupra acestui lucru, ca ai destul timp. Mergi acolo unde stii ca te-ai dedica cel mai mult si ti-ar face placere. happy Succes!

| BlakeLively explică (pentru Papillon09):

Mulumesc mult..si pentru raspuns si pentru incurajari.

| Papillon09 a răspuns (pentru BlakeLively):

Ma bucur ca ti-am fost de folos, si sper sa iei decizia cea mai buna.happy

| BlakeLively explică (pentru Papillon09):

Si eu sper.

7 răspunsuri:
| grab a răspuns:

"ma "pasioneaza" bolile mintale" "
Daca ai mai putin de 20 de ani aceasta afirmatie e echivalenta cu "imi plac papusile Barbie mai mult decat alea Ken".

Cand o sa faci prima teza de chimie organica de 10 apoi olimpiada pe tara iti va fi la degetul mic o sa regandesti pasiunea pentru tratamentul bolilor mintale. Stiinta asta e colosala si chiar daca te gandesti la psihoterapie, acolo e vorba de talentul tau interior care trebuie sa fie un fel de al doilea Hristos :)

Uite doi medici care fac asta cu pasiune si salveaza romanii distrusi de alti amatori doar cu impresia de pasiune pentru psihiatrie.

http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiuni/medicina/dr-florin-tudose

si mai ales:

http://www.formula-as.ro/2003/591/sanatate-35/dr-adrian-ionescu-4538

| wrath007 a răspuns:

Pai avocatul si turismul cam in astea se gasesc bani multi!

| sweetys a răspuns (pentru wrath007):

Ca sa sa-ti gasesti loc de munca ( avocat) trebuie sa ai pile sau foarte multi bani. Dar din turismsau ca traducator se castiga bine.La restul la admitere sunt 50 -50 intrebari biologie-chimie.