| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut,sunt in clasa a IX-a mate info si efectiv aparintii ma obliga sa merg la ore la romana.Imi puteti da sfaturi ce sa lucrez la romana ca am marti teza si nu stiu ce sa invat efectiv si ce sa lucru si am probleme marii.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mi puteti da sfat-uri ce sa lucrez la romana ca am marti teza"

noi de unde să visăm ce ți-a predat profă-ta? Intreabă-o incă odată pe ea

| Andra9pk a răspuns:

Invata sa faci eseurile acelea. Caracterizarea personajului, apartenenta operei la un gen (epic/liric), relatia dintre 2 personaje,invata rolurile(al virgulei,al liniutei de dialog,al ghilimelelor,al (: si; ),punctelor se suspensie,etc. Sa stii modurile de expunere, figurile de stil, imaginile(vizuale, auditive, dinamice)

| Enerefis a răspuns:

Îți dă din "Mara" de Ioan Slavici. Ar trebui să știi despre ce este vorba în ea.
Și din derivare, polisemie, d-astealaughing
E simplu, stai liniștit.