| Mihai_4263 a întrebat:

Salut, sunt tot eu baiatul cu ACADEMIA DE POLITIE. Vreau sa stiu academia cum este ca o facultate? Dupa ce termini liceul dai examen? Candidezi cu cineva? Cati ani de academie faci? Si daca nu reusesti la academie ce se intampla? Va rog frumos id meu este first.cop90...si spuneti-mi.

2 răspunsuri:
| MasQueNada a răspuns:

Academia nu este ca o facultate, este o facultate.
Da, dai examen de admitere. Nu candidezi cu cineva, candidezi cu tine. Poate ai vrut sa intrebi daca concurezi cu cineva. Evident, concurenta va fi foarte mare.
Se fac 3 ani de academie. Daca nu reusesti la academie, dai la anul daca mai vrei, daca nu, dai la alta facultate.

| itsnotmyname a răspuns:

Academia de Politie nu e usoara. Ca sa intri la academie, trebuie sa dai urmatoarele tipuri de ''examene": proba medicala, examen psihologic, proba sportiva si examen scris. Toate aceste probe sunt eliminatorii: daca ai picat la una dintre ele, nu mai poti sa continui admiterea. Examenul scris se da din limba romana, istoria romanilor si o limba straina la alegere. In ceea ce priveste adversarii, concurenta este foarte mare, inaintele de probele sportive fiind peste 10 persoane pe un loc. De obicei se fac 3 ani de academie. Daca nu reusesti la academie, te porti reorienta spre o scoala de agenti de politie/subofiteri, poti sa te inscrii la o facultate sau poti sa revii la admiterea din anul urmator.