| Parker_Kip_1997 a întrebat:

Salutare, vreau sa stiu cum se intampla dupa ce termini studiile de licenta la academia de politie. Stiu ca termini studiile, primesti repartitie, dar ce se intampla daca tu vrei sa faci si masterul? Si aceeasi situatie si dupa ce termini masterul, cu doctoratul.
Pentru ca tu nu prea poti sa mergi si la facultate si la munca in locul unde ai fost repartizat.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai inteles raspunsul! Cuvintele "scoatere din program" ce-ti spun? Lasi serviciul la Arad, te cazezi la Academie si uiti de serviciul de la Arad. Uneori noua repartitie nici nu va mai avea legatura cu vechea garnizoana. La doctorat este mai usor deoarece nu trebuie sa te duci la cursuri si-ti iei concediu de studii cand te duci sa-l sustii sau cand pregatesti lucrarea.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masteratul se face tot la Academia de Politie, prin scoatere din program si se fac gratuit pentru cei ce urmeaza masteratul in domeniul necesar politiei. Pentru cei ce fac in alte domenii (cele cu mentiunea,, accesibil şi candidaţilor din exterior") se fac contra taxa.

| Parker_Kip_1997 explică (pentru Salontanul):

Nu ai inteles intrebarea.
Ziceam, termini facultatea(licenta), primesti repartitie sa zicem in Arad. Apoi, tu cum poti sa faci cursurile la Bucuresti, daca tu esti repartizat in Arad?

| Salontanul a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

N-ai inteles raspunsul! Cuvintele "scoatere din program" ce-ti spun? Lasi serviciul la Arad, te cazezi la Academie si uiti de serviciul de la Arad. Uneori noua repartitie nici nu va mai avea legatura cu vechea garnizoana. La doctorat este mai usor deoarece nu trebuie sa te duci la cursuri si-ti iei concediu de studii cand te duci sa-l sustii sau cand pregatesti lucrarea.