| ThatsMethod a întrebat:

Știe cineva un aparat de fotografiat de la Nikon care să facă poze foarte clare, iar în spate să poți pune să fie neclar? Până în 2000 de lei. Mersi

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Orice aparat care iti permite sa setezi expunerea cu prioritate de diafragma si care are un obiectiv decent.
Setezi o diafragma mare F2, 8 sau F4 si daca ai zoom folosesti putin functia tele ca sa departezi putin.In felul acesta zonele clare ale fotografiei vor fi exact in zona aleasa de tine, restul in special spatele subiectului ramanand neclare.
Sunt bune aparatele din seria P exemplu P520 Nikon.

Ca idee:
http://www.emag.ro/......ET4PNBBBM/

Are un obiectiv fantastic.

| KNST a răspuns:

Asta tine de reglajul facut de catre fotograf si tine de DOF (depth of field), termenul romanesc fiind "profunzime de camp". Nu conteaza ce marca de aparat folosesti.
Eu folosesc un Nikon D200 si sunt foarte multumit de el, chiar daca este depasit ca tehnologie.
Poti cumpara un aparat ca al meu, la pret bun de aici:
http://olx.ro/......65Ehm.html