| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, acum 5 minute am auzit un sunet,mai ales o sfârâitură(ca atunci când pui cartofi în ulei încins) și am crezut ca e de la priza,când m-am dus la priză sunetul venea de la încărcătorul laptopului și am închis imediat priza,acum încărcătorul miroase a ars, din ce cauza poate fi? Țin să menționez că priza este plină.

6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Nu pot sa-ti indic exact problema dar mi-ai facut pofta de cartofi prajiti. laughing

| trophin a răspuns:

Nu ai împământare la priza

| danuker a răspuns (pentru trophin):

Ce legătură are? Și când priza are împământare, un încărcător de laptop scoate o scânteie la introducere în priză, din cauză că se umple brusc condensatorul.

| danuker a răspuns:

Necesită mai multe detalii. De unde miroase mai exact? Se văd urme de ars?

Poate fi de la priză, dacă ștecherul nu era introdus bine sau nu a făcut contact bine. Ar rămâne urme pe lângă găuri.

Poate fi de la un condensator electrolitic din interiorul încărcătorului, ce și-a "evacuat" electrolitul (se poate întâmpla la căldură prea mare sau dacă e de calitate proastă).

| rumi36 explică (pentru danuker):

Îl mai pot folosi?

| danuker a răspuns (pentru rumi36):

Dacă e problema cu contactele (ștecherul sau priza): inspectează-le vizual și vezi urme de arsuri (funingine) sau sudură (denivelări în metal). Dacă vezi astfel de urme, nu le mai poți folosi (că nu mai face contact bine, și reprezintă pericol de incendiu, din cauză că curentul trebuie să treacă prin contacte mult mai mici).

Dacă e condensatorul, poate eșua în două moduri:

1. Nu mai condensează - caz în care suprasolicită ceilalți condensatori din aval, cum ar fi cei din laptop. Poate că-l mai poți folosi, dar se vor uza accelerat și aceia.
2. Face scurt - caz în care nu încarcă, și se poate aprinde dacă îl lași în priză.

Dar astea sunt doar două probleme posibile. Poate e altceva ce nu-mi imaginez pe moment. Eu aș lua alt încărcător, dacă văd urme de fum/arsură/sudură la ștecher sau cărămida cu condensatorul. Altfel aș mai încerca (dar mereu supraveghez electronicele).