| robertrobertica12 a întrebat:

am 13 ani si as vrea sa va spun ceva.
Deci nu stiu ce se intampla dar parintii mei (inclusiv tatal meu) ma injura si parca ma urasc asa. Sunt baiat si nu plang, dar ma intristeaza rau. Stau si eu linistit in camera si deschide tata usa si imi zice ba nenorocitule ti-ai scris si invatat? Treci la invatat fir-ai al dracu de copil. Ma dracuie mereu. Alti copii nici nu au tata si parca e mai bine de ei. Am incercat sa-i explic mamei chestia asta dar cand i-am zis ce mi s-a intamplat (tot faza cu tata) a inceput sa rada... Acum a venit de la munca si a inceput sa ma faca nenorocit, sa-mi zica ca de ce nu invat ca o se aleaga prafu de mine etc... Mai am putin si cad in depresie bine ca am prieteni multi la scoala. Ca daca nu aveam acum nu stiu ce faceam. I-am zis lui tata ca vreau sa ma inscriu la un club de fotbal a inceput iarasi sa ma injure etc. Ma instristeaza foarte tare cand ma injura si cand ma dracuie, pare sa-si verse nervii pe mine. Nu stiu ce sa mai fac, asa parinti eu nu am mai vazut. La altii tatii chiar daca nu sunt plecati in strainatate nici nu zici ca exista, la mine e altfel exista prea mult. Ma pune sa invat mereu si i-am zis eu lui ca imi trebuie mai mult scoala vietii si m-a injurat iarasi. Zici ca sunt fetita deja, ma pune mereu sa invat.
Dati-mi un sfat... Nu stiu ce sa le zic pentru ca dupa imi zic ca fac asa ca nu invat. Da eu am 9 8 7 si 10 la scoala, eu zic ca e bine. M-am saturat si ei se cearta aproape mereu. Un sfat ceva? Chiar sunt trist

27 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

El, in prostia lui, incearca sa te motiveze. Probabil crede ca daca se poarta asa, o sa te tii de scoala. Spune-i ce te doare si incearca sa nu mai pui la suflet. Parintii sunt prosti cateodata.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| costinvlad a răspuns:

Eu sincer pe mama mea o si injur si lui Bunicamea cu care stau ii zoc ca e comunista si il injur pe Ceausescu si ii zic ca nu vreau sa fiu tocilar sau ca nu vreau sa ma angajez unde vr ea

| Ela05 a răspuns (pentru costinvlad):

Adică înjuri persoana ce te-a purtat 9 luni de zile în pântece și ți-a dat viață? Îmi este milă de tine, cine știe ce drogat vei ajunge în ziua de mâine dacă continui așa. Când mama și bunica ta nu vor mai fi, tu vei fi un muritor de foame cu acest comportament. Cine știe prin ce canalizare vei termina cu o seringă în genă mort de sobredoză.
Continuă să îți înjuri mama și bunica că mergi pe drumul cel bun.
Mai ești și orgolios.
Pfff... Generație de rahat.

| ywar a răspuns (pentru costinvlad):

Daca m-ai injura pe mine ca parinte, as calca pe tine. Ce stii tu despre Ceausescu? Ai trait anii comunismului? Ti-a fost greu atunci? Ai stat la coada la paine si sana la sticla?
Asa faceti toti, asta e replica voastra! Esti comunist/a! Atata stiti!

| costinvlad a răspuns (pentru Ela05):

Baiatu sa stii ca sunt bun in PC, Windows Android etc as fi bun in afaceri micute si la munca usoara cum ar fi sa distribui produsele etc. Banii se fac usor. Eu ma feresc de industria comunista caci salariile sunt de **** si munca grea. Nici 100000 euro pe zi nu ma face sa merg la industrii de munca cu carca. Industrii care domina:Turism, IT, Vanzari, Etc.

| costinvlad a răspuns (pentru ywar):

Ce te doare pe tine ca nu tin cu comunismul? La parlamentare pun pe PNL. De ce sa muncesc pentru psd cand ma pot face IT-ist, om politic etc?

| Ela05 a răspuns (pentru costinvlad):

Măi ceea ce tu spui acum nu te scuză să îți înjuri mama. Si dacă studiezi poți ajunge să îți deschizi ceva al tău și să nu muncești pentru altul. Poți fi avocat, frizer, etc depinde ce ai de gând. Deci nu neapărat va trebui să muncești pentru altul. Dacă nu studiezi e normal să muncești o viață pentru alți.

| costinvlad a răspuns (pentru Ela05):

Nu trebuie studiu neaparat. Pot sa tund si asa. Sau la windows ma pricep reinstall etc la Android etc.

| Ela05 a răspuns (pentru costinvlad):

Asta și eu știu să le fac... Și, asta ce? Nu îți aporta nimic în ziua de mâine. Nici o siguranță materială, nimic.

| costinvlad a răspuns (pentru Ela05):

Dar faci 60-70 ron/zi. Ca daca cer de exemplu 20 lei windows si Android sigur as avea 5-6-7 clienti/zi. Vine 3000-4000+ ron pe luna. Unii fac chestii de genul. Ce este nasol in asa ceva? Cunosc oameni ce fac asa ceva din oras. Si au clienti.

| Zaygon a răspuns (pentru costinvlad):

Hai ba lasa-ma cu asta cu windowsul ca faceam de astea in liceu si mai mult de bani de buzunar nu faceam si luam intre 30-50. Din asta faci bani de buzunar, nu un venit constant. Si crede-ma ca la 60-70 lei/zi nu e lux si iti spun asta din prisma unui om care mananca de 3 ori pe zi si cheltui in jur 40-50 lei/zi pe mancare.

| costinvlad a răspuns (pentru Zaygon):

Eu zic ca vine 2000 ron pe luna. Tu ma indrumi sa merg la santier pe aceeasi bani? E mai bine asa la windows.

| Zaygon a răspuns (pentru costinvlad):

Si cu 2000 lei platesti chirie si utilitati si mananci? Lucrez in indurstria IT(machine learning, big data, procesare de imagine) din vara si crede-ma ca nu umbla caini cu colaci in coada. Am inceput cu minim pe economie pentru ca nu aveam experienta(era prima firma la care m-am angajat) si incet incet cresc. Deci nu mai vorbi asa pe langa ca faci 2000 lei din pus windows nu e asa.

| costinvlad a răspuns (pentru Zaygon):

Si de ce as munci pe santier? Sa se duca aia ai PSD acolo.

| Zaygon a răspuns (pentru costinvlad):

Alo, planeta catre costinvlad, am zis cumva munca pe santier? Lucrez in industria IT si pusul de windowsuri nu e IT ca sa stii.

| costinvlad a răspuns (pentru Zaygon):

Stiu. Dar aceeasi bani ii fac din windows. Deci nu spune ca sunt intretinere curent etc ca acelasi lucru este si cu santierul ca sunt aceeasi bani. La windows minim 2000 ron chiar 3000.

| Zaygon a răspuns (pentru costinvlad):

Tot nu ai inteles la ce ma refer. Eu nu inteleg ce legatura are santierul cu faptul ca trebuie sa platesti intretinere, curent, apa, mancare. Iara o dai pe aia ca faci 2000-3000 lei pe windows si platesti taxele la stat? Iti mai zic odata: lasa vrajeala asta ca nu faci 2-3000 lei din instalat de windowsuri.

| costinvlad a răspuns (pentru Zaygon):

Eu ma refer si Android si root Android.

| Cosmin86 a răspuns (pentru costinvlad):

Si ca lucrezi in IT, unde sunt cele mai mari salarii, crezi ca nu ai nevoie de cap? E munca intelectuala.

| costinvlad a răspuns (pentru Cosmin86):

Muncesc fără patron asa singur.

| Cosmin86 a răspuns (pentru costinvlad):

Freelancing?

| costinvlad a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu este bine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru costinvlad):

Ba da, dar nu o sa faci multi bani din asta + nu ai alte beneficii pe care le ofera multinationalele (asigurare medicala privata, pachete de actiuni, bonusuri, etc.). treci de 3000 de euro pe luna?

| costinvlad a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate. De ce sa stau cu 1000 euro pe luna?

| Marisa95 a răspuns:

Buna, dragule! Se comporta din acest motiv, amandoi, pentru ca deja incepe varsta de la care unii copii o iau pe aratura, dragoste, vicii, abandon scolar la asta ma refer... Ei iti vor binele si de aceea se comporta asa, ei cred ca prin injuraturi iti vor creea frica tu ii vei asculta si vei merge pe drumul cel bun, asa sunt ei pentru ca au crescut in alte timpuri sa spun asa sunt invatati cu alte obiceiuri. Tu tine capul sus demonstreza-le ca esti baiat bun chiar daca acum vrei sa te distrezi mai mult si ei te pun sa inveti nu-ti fa probleme prin asta am trecut si eu garantez 100% ca la 18 - 20 de ani te vei distra mult mai bine si mai frumos, invata acum cat sunt si ei prin preajma. Sa nu tipi sau sa te ridici impotriva lor pentru ca o sa continue sa se poarte asa nu vor intelege. Fii puternic, daca vrei imi lasi mesaj iar eu iti voi da Facebook-ul meu si puntem vorbi oricand ai nevoie. Succes!

| robertrobertica12 explică:

Nu pun chiar la suflet dar cand ma gandesc ca alti tati sunt plecati in strainatate si mamele lor nici nu zici ca exista ma oftic. Decat cand se enerveaza se compoarta asa, de dimineata cand mergeam la scoala a inceput sa ma certe si chiar mi-a dat doua peste fata ca cica intarzii la scoala...