| Kamikaze01737174818 a întrebat:

Salut TPU, am 14 ani și sunt clasa a 7 a, la matematica îmi iese media 4.20, mai am nevoie de un 6 ca să pot trece dar profesoara de matematica este în greva si îmi e frica ca voi rămâne corigent, mai nou directoarea poate încheia mediile și îmi e frica ca o încheie asa și rămân corigent. La matematica mai trebuia adus un test la care știu sigur ca trebuia sa iau minim un 7, dar nu le-a mai adus, voi rămâne corigent? Oare îmi va trece directoarea măcar un 6 sa ma treacă și pe mine? Ce credeti? (Menționez ca directoarea este foarte de treaba și știu sigur ca dacă ea ar putea sa-mi treacă un 6 sa nu rămân corigent ar face-o)

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca mai sunt si alti colegi in situatia ta, luati legatura cu profesoara. Daca dati dovada de bunavointa si interes, probabil aceasta va face la fel, vazand ca vreti sa rezolvati situatia. Daca dati de inteles ca nu va pasa, fii sigur ca nu va va pune note din burta.Stai linistit, corigenta nu e asa o mare tragedie.Iar la anul incearca sa iei note mai bune, ca sa nu mai ajungi in aceasta situatie.

| Cris1Taekookblack2 a răspuns:

Păi ar fi doua opțiuni. Ori directoarea ta va face tot posibilul să îți treacă un 6-7(probabil vor aduce acele teste și îți va trece nota respectivă) și nu vei rămâne corigent.
Iar a doua ar fi să dai corigența la vară, fiindcă e posibil să nu îți încheie media, dar totuși, ar trebui să discuți cu ea și să întrebi despre acele teste, sau măcar pe diriginta ta/profesoara ta de matematică.
baftă! nu te stresa mult în legătură cu asta. din câte am auzit ar încheia mediile cu notele pe care le avem, și poți da corigenta sigur în vară.