| Rosemarie a întrebat:

Am 15 ani[de fapt ii implinesc la inceputul lui feb.] si sunt virgina! Nu, nu asta este problemalaughing, ideea este ca toate prietenele mele si toate fetele pe care le cunosc si-au inceput deja viata sexuala, iar eu nu.
Si trebuie sa recunosc ca ma simt ciudat atunci cand ele vorbesc despre "partidele de sex" cu iubitii lor, iar eu tac si ascult. Uneori ma gandesc ca daca as face-o si eu as avea, din nou, subiecte de discutat cu ele.
Este normal sa ma simt asa? Adica.straina prietenelor mele pentru ca sunt virgina?
Mentionez ca au fost tipi care au vrut sa "o facem", insa i-am refuzat. Nu ar fi trebuit?
Eu, una, nu vreau sa fac asta acum, insa vreau sa ma simt bine din nou in preajma prietenelor mele. Ce-ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| l1t7leb0y19 a răspuns:

Cel mai bine e sa FI TU INSUTI si sa nu te lasi pacalita de acele "prietene"ale tale.
Cu siguranta tie nu iti face foarte mare placere sa auzi ce au facut si ce nu au facut cu iubitii lor, fapt care te-a determinat sa pui intrebarea asta aici.Te felicit daca inca esti virgina!
FI TU INSUTI! Ai doar 15 ani, nu iti bate joc de viata ta! Daca toti mananca la masa ciuperci, iar tu urasti ciupercile nu trebuie sa te gandesti sa mananci si tu putin doar ca sa nu pari nesimtita.Toti avem nevoi si dorinte diferite!
Discuta cu prietenele tale ca inca NU VREI sa iti incepi viata sexuala si ca nu iti face placere sa le auzi pe ele mereu ce au facut si ce nu au facut cu iubitii lor(In plus astea sunt lucruri personale,daca le zice asa usor inseamna ca o fac din placere,nici vorba de iubire)
Asa vei afla si tu gradul lor de implicare,in prietenia voastra.
Te vor intelege si iti vor fi alaturi si te vor lasa sa ai o viata asa cum iti place(ceea ce fac prietenii adevarati) sau vor comenta si te vor critica?(Cine te critica pentru cum arati,cum gandesti, cum te imbraci, etc...NU MERITA ATENTIA TA)
Daca vrei sa vorbim mai detaliat, id-ul meu e : star_child2011@yahoo.com
Iti doresc o zi superba in continuare si pls,FI TU INSUTI! Nu trebuie sa fi la fel ca toti ceilalti din jurul tau,TU ESTI TU,EU SUNT EU, TOTI AVEM DORINTE SI NEVOI DIFERITE! Traieste viata TA in felul tau, ca doar e viata ta.Nu lasa pe altii sa iti dicteze cum sa iti traiesti tu viata, cum cred ei ca e cel mai bine pentru tine.Doar TU stii ce te face fericita! Si ai tot dreptul sa fi fericita!

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

1) Prietenele tale fabuleaza (in majoritatea cazurilor) unele din ele sunt la fel de virgine ca si tine. Daca tu iti inchipui ca la 15 ani poti avea o partida de sex atat de reusita incat sa povestesti la toata lumea atunci te inseli... La varsta asta, ori baiatul da rateu (ejaculeaza prematur) ori fata se retrage din cauza durerilor cauzate de penetrare (pana pe la 17 ani si jumatate vaginul nu tolereaza penisul asa cum ar trebui sa-l tolereze in cazul unei femei mature d.p.d.v sexual) Deci iti zic din start ca sunt minciuni sau/si fabulatii.

2) In ochii mei, fetele/femeile care si-au inceput viata sexuala inainte ''de termen'' sunt de la tara sau in orice caz needucate. Asta deoarece o fata ar trebui sa stie la ce riscuri se expune avand contact sexual pana la varsta de 17 ani si 6 luni. Probabil cel mai mare risc este cancerul de col uterin. In cazul sus mentionat, riscul de cancer de col uterin creste exponential.

3) Pai este normal sa te simti asa. Tu esti o fata matura care are ''capul pe umeri'' iar ele sunt niste fete mincinoase si needucate. Este mai mult decat clar ca nu va potriviti, mai mult, ele te trag in jos

| ThatGirl19 a răspuns:

Aaaa...Sa nu iti lasi respectul la oparte doar pentru ca prietenele tale au facut asta laughingai destul timp laughing

| IrimieRaluca a răspuns:

Nu te lasa dusa de val. E la moda la varsta asta sa fii activa sexual? Si tu de ce vrei sa faci asa ceva doar de dragul lor? Sau sa ramai intr-o relatie cu prietenele tale? Presiunea grupului de apartenenta e mare, cand vine vorba de asa ceva, dar peste cativa ani o sa ajungi poate sa regreti ca ai luat decizia din motivele astea. Chiar daca multi iau o anumita decizie poate sa nu fie cea mai buna.
Daca fetele incep sa te excluda din motivul asta, inseamna ca nu iti sunt prietene cu adevarat. Inconjoara-te de oameni care sa te aprecieze pentru ce esti nu pentru ce faci.
Sex/dragoste poti face o viata intreaga, dar adolescenta nu poti sa o traiesti o viata. Bucura-te de perioada asta!

| Cori14 a răspuns:

Hei! Nu cred ca e o problema asta. Incearca sa gasesti alte subiecte de discutii! Sa incepi viata sexuala de acum este o sarcina pe care ti-o asumi avand foarte multe riscuri! Un film, un obiect vestimentar, o carte laughing, un accesoriu ar fi un subiect bun pentru fete! :* Succes iti a rezolva problema si sper ca am fost de folos! :d

| allerazvi a răspuns:

Din pacate multe dintre fetele din ziua de azi isi incep viata sexuala prea devreme.acum e ceva wow sa spui ca inca esti virgina.cum zicea si cori14 gaseste alte subiecte de discutie.nu ii lua in seama pe restul.gandeste-te ca daca incepi doar tu vei regreta dupa aceeabig grinbig grin:*