| Andreisebi12 a întrebat:

Am 15 ani si 1.73m. Ma intreb daca pot sa ajung pe la 1.80 -1.82.Parintii mei au o inaltime medie mama 1.70 si tata 1.72. Pot sa cresc fara sa fac sport? Am facut 1 an baschet cand eram mic

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa calculam:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13):2 = inaltimea baiatului
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei -13):2 = inaltimea fetei

Banuind ca esti baiat, calculam asa:
(172+170+13):2 = 177.5m inaltimea ta happy

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Foarte bune raspunsurile celor 2 dinaintea mea. Dupa o formula care circula pe internet potentialul tau ar fi de 1.77-1.78 dar tinand cont ca ai o mama foarte inalta in raport cu tatal si ca la 15 ani deja ti-ai depasit ambii parinti as zice ca 1.80 e destul de probabil si nici 1.82 nu e total imposibil. Mananca sanatos si suficient, fa miscare, nu neaparat un sport anume, odihneste-te bine. Esti oricum peste medie ca inaltime nu e cazul sa-ti faci probleme.

| 6Anonim9 a răspuns:

Sportul nu iti dezvolta scheletul in niciun fel, decat musculatura. Totul e un bullshit pentru a pune pruncii sa faca nu stiu ce cacaturi de sporturi ca sa dea bani pentru a sustine o afacere. Daca baschetul ar ajuta, toata lumea ar sari toata ziua in speranta ca va creste, si daca ar functiona am avea toti 2m. Baschetul si sporturile astea in care vezi tu oameni inalti sunt sporturi PENTRU inalti, nu pentru a te inalta. Imi pare rau daca iti tai craca de sub picioare. Vei creste cat iti dicteaza genele tale, cu mici influente din partea alimentatiei. Apuca-te de sporturile respective din placere, sau apuca-te de ceva care iti dezvolta musculatura, dar inaltimea nu ti-o va influenta nimic, orice ai face. Multa satatate!

| Superman1243 a răspuns:

La varsta de 15 ani o sa mai cresti sigur, chiar si 10 cm sunt total posibili! Depinde de genele mostenite, nimeni din lumea asta nu poate sa iti spuna inaltimea ta finala!
Se poate sa ajungi fara sport la 1.78m aprox +/-!
Ca sa se vada rezultate, nu este de ajuns sa practici baschet 1 an de zile, ar trebui practitat la nivel de performanta pentru rezultate, dar sa nu te astepti ca o sa ai 1.90m inaltime ca faci baschet/inot de performanta. La baschet sunt selectati doar cei inalti dar tu daca o sa practici sportul acesta poti sa fi sigur ca o sa castigi 3-4cm la inaltimea ta, poate mai mult nu stiu exact!
La varsta ta trebuie sa mananci sanatos, multe vitamine din alimente, si sa te odihnesti corespunzator(adica sa nu te culci la 1 noaptea si la 7 te trezesti sa mergi la scoala). O metoda pe care o poti incerca, pentru linistea ta este sa mergi la medic sa iti faci radiografie de pumn sau la genunchi, acolo se va vedea cat de deschise iti sunt cartilajele de crestere dar la 15 ani sunt deschise si vei mai creste dar depinde de tine cat! happy