| duhhhhhhhh a întrebat:

Am 17 ani si doresc sa merg la psiholog. As fi vrut sa astept pana cand devin si eu adulta, dar nu cred ca ar fi indicat sa prelungesc situatia in care ma aflu.
Mama mea e vaduva si a plecat la munca in strainatate acum vreo 6 ani; de atunci vine doar de cateva ori pe an acasa.
Problema mea e ca ea habar nu are de ce se intampla in viata mea de toate zilele; nu stie ca sunt deprimata. Daca stau sa ma gandesc, nici nu cred ca as vrea sa ii explic, ca doar e vorba de probleme care s-au adunat de-a lungul intregii mele adolescente.
Asa deci: nu suntem deloc apropiate, si totusi doar cu acordul ei as putea sa incep sa merg la psiholog.
Intrebarea mea este: daca as reusi sa o conving sa mearga cu mine la un cabinet, fiind minora, eu ar trebui sa stau deoparte cat timp ea ii explica psihologului ce probleme am? Din moment ce ea n-ar sti absolut tot si ce nevoi as avea, cum as ajunge sa primesc ajutorul de care am nevoie?
Am incercat sa caut pe net raspunsuri, dar totul ma face si mai confuza. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere, nu e nevoie de mama ta sa mergi la psiholog. Mai bine mergi fara sa spui altor persoane, nici familiei ca s-ar putea mai mult sa te incurce decat sa te sustina cu acest lucru.

La noi in Romania e o conceptie gresita. Multi confunda psihologia cu psihiatria si au idei preconcepute.

Cauta pe cineva competent si du-te la sedinte happy

Sper sa te ajute!

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu este nevoie de mama ta la psiholog. Dacă ai la școală psiholog, mergi la medicul școlii.
Dar, dacă mergi în oraș, consultația se plătește, iar în plus, dacă ai peste 17 ani, iartă-mă, dar ești deja matură. Deci, nu te mai gândi la mama ta și mergi singură la psiholog. Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

La 17 ani, poti merge singura la un psiholog sau la un preot, ca amandoi te asculta si te sfatuiesc, doar ca la doctor platesti multi ani.
Mai poti suna la Telefonul copilului, unde primesti consultatie gratuita de la un psiholog: 116-111
Ori insala o aplicatie. Vezi linkul de mai jos:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| duhhhhhhhh explică:

Va multumesc tare mult, chiar mi-ati dat cea mai buna veste pe care as fi putut s-o primesc. Sa fiti sanatosi happy