| darky83 a întrebat:

Am 18 ani si de 5 ani cu parere de rau nu am mai descoperit fericirea. Am fost la un pas de suicid, ceva divin mi-a oprit gandurile sinucigase ca sa nu fac acest pacat si sa ajung in iad. Vreau sa fiu iar fericirit, sa ma trezesc cu un zambet pe fata. Exista ceva solutii? Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Yunnochan a răspuns:

Sigur că există soluți să fii fericit din nou! Trebuie doar să îți dorești și să lupți. Nu ar fi destul dacă ți-aş spune doar "zâmbește". Ar fi ceva atât de banal. Niște simple cuvinte nu pot schimba felul în care un om se simte. Atunci când un om își dorește din nou șansa la fericire, nu are nevoie doar de cuvinte sau doar de niște simple sfaturi, are nevoie de ceva mai mult. Are nevoie de speranță, are nevoie de oameni care să știe cum să îl aprecieze. Dar sper totuși, să te pot ajuta măcar 5% pentru că m-aş simți enorm de bine dacă aș reuși să te ajut până și un mic procent.
Orice ai încerca tu să faci, trebuie să știi că nu vei reuși să vezi repede rezultate. Nimic nu se face cu răbdare. Chiar dacă timpul nu vindecă, el poate totuși să te ajute să te vindeci. Dar vindecarea doar tu o poți găsi. Crede în tine și nu te îndoi niciodată de tine. Încearcă, măcar încearcă, să vezi lumea un loc mai bun. Pentru că chiar așa și este. Lumea este un loc minunat, în ciuda ființelor care o populează. Oamenii sunt cei care rănesc, omor, mint și necăjesc alți oameni pentru ca ei să se simtă bine. Nu îți cer să vezi bunătatea din oameni pentru că, sinceră să fiu, nici eu nu reușesc să văd nimic bun în oameni, cu toate că încerc din greu să o fac. Dar poți vedea ceva frumusețe în lumea în care trăim. Poți începe prin a găsi un motiv pentru care merită să te trezești dimineața. Dacă încă nu ai găsit niciunul, iată că am eu unul pentru tine. Respiri! Poate că acest motiv pare lipsit de toată inspirație, dar este unul cât se poate de real. Iar dacă alegi să dai mai multă atenție acestui motiv, vei înțelege și de ce eu cred că este cel mai important motiv. În fiecare dimineață când te trezești (chiar dacă nu ai zâmbetul pe buze) respiri. Nu ai putea trăi dacă nu ai respira, ceea ce înseamnă că nu ai mai exista. Poate că te gândești că ar fi fost mai bine dacă nu te-ai fi născut, dar nu, lasă gândurile astea negative. Te-ai născut pentru că trebuia să te naști și exiști pentru că trebuie să exiști! Nici un om nu se naște fără să merite să fie fericit. Exiști și respiri ca să îți duci povestea vieții tale mai departe, chiar dacă aceasta nu este cea mai reușită poveste, este povestea vieții tale și numai a ta! Doar tu ai control asupra ei și nu o poți împărți cu nimeni pentru că fiecare om are o poveste diferită și unică. Atâta timp cât vei respira, trebuie să lupți chiar dacă este greu, chiar dacă uneori pare mai mult decât imposibil să lupți. O poți face, sunt sigură de asta! Meriți să fii fericit și într-o bună zi chiar vei fi.
Uite ce este, nici eu nu mă prea înțeleg cu mine, absolut deloc, crede-mă pe cuvânt, mă urăsc! Dar sunt o fabrică de speranțe și mereu îmi apar vise noi, pasiuni noi. Și nu te gândi că se datorează de la faptul că viața mea începe să se coloreze, nu! Din contră, simt în fiecare zi cum trecutul aleargă după mine și nu am unde să mă ascund. Simt că trecutul mă depășește atât de mult, că ajunge să facă parte din prezentul meu și în curând va ajunge să devoreze și viitorul meu. Îmi văd viitorul plin de mistere, singuratic, dureros și plin de lacrimi. Dar cu toate acestea, ceva îmi spune să nu mă las și să sper din nou. Ceva îmi spune că nu lupt degeaba și chiar dacă aș știi că destinul meu ar fi să rămân nefericită, tot aș continua să lupt. Și știi de ce? Pentru că practic nu există "destin" ca să spun așa. Destinul ți-l faci singur, tu alegi unde să mergi, ce să faci și unde să ajungi. Viitor ți-l construiești din prezent cărămidă cu cărămidă. Nu există garanția "nu voi reuși" pentru că nu ai de unde să știi.
Sigur te amuză optimismul meu, dar nu a fost mereu așa și adevărul este că se ascund multe sentimente după aceste cuvinte scrise acum de mine. În spatele fiecărui om, se ascunde o poveste. Una plină de remușcări și durere. Cu toții suferim și depinde de noi în cât timp stabilim să ne vindecăm. Dacă te întrebi de ce unii oameni se vindecă mai repede decât alți, uite aici un răspuns: pentru că acei oameni care se vindecă mai repede decât alți sunt într-o relație bună cu ei înșiși. Cheia fericirii este să te placi pe tine așa cum ești. Nu la nivelul acela de egoism, ci la un anumit nivel stabilit doar de tine. Să nu îndrăznești să crezi că ești nu știu cum ești pentru că nimic din tot ce crezi tu nu este adevărat. Este adevărat că ai defecte, la fel cum am și eu și la fel cum are fiecare om. Să ai defecte este complet normal la fiecare om. Ține de umanism. Dar ține cont și de faptul că ai mii și mii de calități pe lângă acele defecte ale tale. Da, ai auzit bine: mii și mii! Nu există om fără calități. Sunt sigură că ești bun la o grămadă de lucruri și dacă încă nu ai descoperit acest lucru înseamnă că nu ai încercat încă să faci multe lucruri cu tine. Găsește-ți pasiuni și vezi ce îți place să faci pentru că totul devine mai ușor așa. Eu, de exemplu, ador să citesc. De fiecare dată când citesc o carte mă simt purtată în lumea viselor, a cuvintelor, a speranțelor. Îmi place să cânt și îmi place să cred că pot fi de folos oamenilor dacă nu cu prezența mea, atunci cu (,) cuvintele mele. Ador să desenez și să visez cu ochii deschiși la o grămadă de scenarii și dorințe știute doar de mine. Îmi place anatomia, îmi place natura și multe alte lucruri. Ție nu trebuie să îți placă nici una dintre acestea. Poți avea alte pasiuni, sportul, jocurile, chiar orice! Și nu uita de vise, ele ne umplu inimile de speranțe. Știu că oamenii din ziua de astăzi au renunțat la vise, pentru că au impresia că visele nu se împlinesc și că nu au niciun folos. Nu este adevărat, visele sunt foarte importante pentru fiecare om în parte și fără ele nu am avea cum să ne vedem în viitor. Mie nu îmi este jenă să spun că am o grămadă de vise, nici nu le știu numărul. Orice ți-ai dori, luptă pentru acel ceva! Nu lua în serios dacă oamenii îți spun că visele tale nu se vor împlini și că par banale. Nimic nu este banal când vine vorba de vise. Luptă pentru tine, pentru viitorul tău, pentru visul tău de a te trezi dimineața cu zâmbetul pe buze. Vei reuși, sunt sigură de acest lucru.
Eu nu am reușit să ajung la această performanță și simt că mă distrug din ce în ce mai mult singură, cu trecerea timpului. Dar refuz să mă las bătută orice ar fi, nici tu să nu te dai bătut, da?
Și eu am încercat să mă sinucid, o singură dată. Aş putea spune că acea experiență este cam recentă, dar trebuie să recunosc că acea zi mi-a schimbat cât de cât viața. În acea zi când am încercat să mă sinucid, mi-am dat seama că nu îmi doream să îmi iau viața și mi-a fost frică să o fac. De atunci, am devenit puțin mai optimistă. Nu am ajuns să zâmbesc sincer, dar eu sper că într-o zi voi putea.
Mă bucur că nici tu nu ai ajuns să te sinucizi, cu toate că ai fost la un pas. Acela este un semn, cred eu. Trebuie să îți prețuiești viața așa cum este și să lucrezi la ea ca să o faci mai frumoasă. Nu te uita la fericirea altor oameni, pentru că fericirea a majoritatea oamenilor este trecătoare sau falsă. Nu știi ce se ascunde după acel zâmbet trufaș pe care îl observi mereu la nu știu care străin. Poate că se ascunde o mare de gânduri, ceva ceea ce acel om nu își dorește să arate. Fericirea ta trebuie să te preocupe. Fă-ți singur un ideal al fericirii tale, nu încerca să copiezi fericirea altora pentru că fiecare om vedea și percepe fericirea într-un mod diferit și sunt sigură că și tu vezi fericirea diferit.
Să nu te mai gândești niciodată la sinucidere, gândește-te că unii oameni ar da orice să trăiască o viață. Unii oameni se confruntă cu boli cumplite, alți sunt uciși în fiecare zi. Tu ai o viață, una singură și trebuie să o prețuiești. Chiar dacă nu este cea mai frumoasă viață, află că și viața mea este oribilă și sunt multe momente când îmi spun în gând "mori!" dar apoi îmi dau seama că e viața mea și că numai una am. Viața poate fi schimbată, numai dacă noi ne dorim acea schimbare și luptăm pentru ea. Luptă pentru viața ta, luptă pentru fericirea ta și cel mai important, luptă pentru tine pentru că dacă nu tu vei lupta nimeni nu o va face în locul tău.
Știu că am scris o grămadă și dacă ai ajuns până aici, probabil că sunt surprinsă dacă mi-ai citit într-adevăr chestia. De cele mai multe ori nu îmi dau seama cum ajung să scriu romane...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Be such a beautiful soul

| Daria191919 a răspuns:

Fă lucruri care îți plac de exemplu mie îmi plac pisicile și prin faptul că mă joc cu ele mă face să mă simt fericită. Mă bucur că ai fost "salvat" de acel gând divin. Nu știu dacă te.am ajutat cu ceva dar totuși sper. sad)

| Daria191919 a răspuns:

Fă lucruri care te fac fericit. De exemplu mie îmi plac pisicile și prin faptul că mă joc cu ele mă face să mă simt fericită. Mă bucur că ai fost "salvat" de acel gând divin. Fă ceea ce îți place!

| User1746 a răspuns:

Găsește-ți ancora ce te ține pe linia de plutire și bucură-te de orice lucru mic!