| anonim_4396 a întrebat:

înainte sa încep va rog fara glume, am o problemă, incep sa am dorințe mari de suicid fara motiv. Cand ma gandesc la asta încep sa plâng si chiar sa vreau sa o fac... desi nu vreau ceva din mine ma obliga sa o fac. Nu am fost niciodată la medic pe aceasta cauza si toate testele pe care le-am făcut mi-au dat rezultatul ori bipolaritate ori schizofrenie. Sunt şanse sa sufar de acele boli? In ultimul timp aud noaptea voci care ma strigă si chestia cu gândurile sinucigaşe dispar dar dupa reapar mai profunde. Noaptea aud ca cineva bate cuie in peretele din camera mea si cand o chem pe mama ea nu aude nimic..cum ar trebui sa rezolv asta? Nu imi permit sa merg la un psiholog si cel de la scoala nu e de încredere (spune profesorului ce probleme ai chiar daca il rogi sa nu o facă) un sfat va rog? (tin sa precizez ca ma lupt cu asta de 2 ani).

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Pare schizofrenie dar asta nu inseamna neaparat ca si este.Bipolaritate? in nici un caz nu aduce cu asa ceva.Din ce spui nu se rezuma la stari oscilante de depresie si fericire maniacala.Nu te lua dupa ''desteapta'' care ti-a recomandat un preot, cu asa ceva mori cu zile.Tu ai nevoie de un psihiatru.Pragul de psiholog este depasit cu mult.

| Elide a răspuns (pentru siriusblack98):

Stai calm dragul meu

| siriusblack98 a răspuns (pentru Elide):

Sunt calm draga mea.Am dormit bine noaptea trecuta, no stress.

| Elide a răspuns (pentru siriusblack98):

Te cred laughing

8 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Din ce spui tu aici, eu una nu cred că e suficient să apelezi la un psiholog, ci ar trebui să apelezi la un psihiatru(nu e nimic rușinos în asta).

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Elide a răspuns:

Ce spui tu acolo nu cred ca se rezolva cu psihologul. încearcă să vorbești cu un preot

| Chubby2104 a răspuns:

Psihiatru te poate ajuta în momente de genul. De 2 ani chestia asta s-a agravat destul de rău și rapid.

| Fleiby a răspuns:

Mai bine ai strange bani pentru un psiholog. El te poate ajuta. In general e un milion o sedinta. Iar daca Doamne fereste ai schizofrenie el o sa te trimita la psihiatru. Sa speram ca nu se ajunge la asa ceva.