| KentmanxD a întrebat:

am auzit ca in dambovita (in Timisoara este o duba neagra ambulanta fantoma se poate fie si in POLONA? ) Ce e cu ambulanta asta fantoma? celui mai bun raspuns funda, va rog vreau explicatii.

11 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Uuu, legenda cu ambulanta neagra care ia organele copiilor? mama, ce ne mai speriau aia mai mari cu rahatul asta cand aveam 7-8 ani

| GdX a răspuns:

E prima data cand aud. Tu crezi ca te ia ambulanta? In china te ia de pe strada, te baga intr-o masina oarecare, te duce si te curata de organe, si daca te mai gaseste cineva bine, daca nu nu.

| CuriousStuff a răspuns:

A NU SE LUA IN SEAMA CE AM SCIS MAI JOS, NU AM FOST SUFICIENT DE INFORMAT!

Scuzati raspunsul aberant.

Mai putin partea cu in cazul unui accident doar salvarea trebuie sa transporte victimele la spital, si nu orice om cu o masina care se ofera sa faca asta. Mai exact din cauza ca victima ar putea avea fracturi de coloana cervicala si mobilizat necorespunzator poate sa paralizeze chiar de la gat in jos. Victimele unui accident nu se misca de la locul accidentului decat de catre echipa medicala.

Prostia/Raspunsul Initial:
"Din cate am citit eu e o duba care se da ambulanta, loveste oameni si ii transporta la "spital" doar ca nu ajung la spital. Ii duce undeva si le scoate niste organe pe care le vand mai apoi pe piata neagra iar "pacientul" de obicei decedeaza.
Foarte rare sunt cazurile in care o ambulanta sa loveasca pe cineva si si mai rare in care dupa ce loveste sa se opreasca, eventual lasa un asistent (in cel mai bun caz) si isi continua drumul, pentru ca ori are un bolnav inauntru, ori se indreapta catre unul. Si nu isi permite sa stea acolo. Daca te loveste oricine, chiar si o ambulanta, ofera-te tu sa suni la 112, sau daca vezi ca a lovit pe cineva. Si o sa fii in siguranta."

| AFR81 a răspuns (pentru CuriousStuff):

De obicei ai raspunsuri ok, insa de data asta gresesti flagrant si, mai rau, accentuezi sentimentul de teama care simt ca-l incearca deja pe user. Treaba asta cu ambulanta fantoma e doar un mit care reapare, se pare, la intervale regulate de timp. A mai fost aceeasi poveste si acum 10 ani, cand aveam eu insumi 10 ani (recunosc ca m-am speriat foarte tare atunci) si acum 3-4 ani (cand am vazut niste toante speriate printr-un parc din Bucuresti) si vad ca prostia asta isi face din nou intrarea, cel putin in presa romaneasca. Vorba circula repede, societatea este, de cele mai multe ori, interesata de asemenea povesti. Nu exista nicio ambulanta precum cea descrisa, nu rapeste nimeni copii si nu fura nimeni organe. Nu o spun doar eu, ci si autoritatile.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AFR81):

Ok, am zis ca din ce am inteles eu, nu am zis ca asa e, pentru ca pur si simplu am trecut si eu cu privirea peste o stire, dar nu i-am dat importanta si nu m-am informat deloc despre subiect, da, greseala mea. Ideea din spatele raspunsului meu voia sa fie ca daca ai putin cap, indiferent de ce se intampla poti sa o scoti la capat fara sa patesti nimic. La cate am vazut nu m-ar mira sa se intample si asta, eu nu mai auzisem de mitul asta, chiar daca acum 10 ani eram destul de maricel ca sa inteleg despre ce e vorba daca auzeam atunci.
O sa-mi modific raspunsul. Merci. happy

| AFR81 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu e nicio problema, nu trebuia sa-ti modifici raspunsul. Totusi, o mare bila alba pentru tine pentru ca esti deschis si la alte opinii, chiar daca sunt, oarecum contrare cu parerea ta. Lumea cam obisnuieste aici pe TPU sa se simta lezata atunci cand cineva corecteaza.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AFR81):

Am observat, dar eu sincer sunt aici mai mult pentru mine, mai fur cate o boaba de informatie de la cei care raspund pe aici pentru a completa ce stiu deja (sau nu). Asa ca accept cu placere orice corectura, mai ales cand vad ca mai multi oameni din elita TPU spun acelasi lucru, nici nu mai verific informatiile. happy
Am modificat raspunsul pentru ca apare primul, pana se da funda, si sa nu induca in eroare.

| KentmanxD explică (pentru CuriousStuff):

Deci asa faci? inloc sa mi zici daca exista sau nu ai facut asta doar pentru funda? dau la altul care merita.

| CuriousStuff a răspuns (pentru KentmanxD):

Nu ai intrebat daca exista sau nu, ai intrebat ce e cu ea, eu ti-am zis ce stiam, m-am inselat. Stai linistit ca nu umblu dupa funde, din partea mea da-o cui vrei. Mi-am cerut scuze pentru confuzia creata.

| seth2016 a răspuns:

Povestea cu ambulanta neagra care rapeste oameni este un MIT URBAN (poveste de speriat oamenii).

Acest mit exista in multe tari, nu numai la noi.

Exemplu in Cehia: http://www.radio.cz/......an-legends

| KentmanxD explică:

Mai vreau raspunsurii, sa vad ce credeti si voi mutumesc.