| anonim_4396 a întrebat:

am fumat cam acum 2 saptamani, 5 tigari Lucky Strike Rosu, dupa a 2 a tigara am avut senzatia de obiect blocat in gat, mi-a trecut dupa o saptamana, cu ceva spray Hexoral, dupa am avut un incident cu o bucata de furculita de plastic blocata in gat ( da stiu, suna aiurea, dar na) medicul ORL-ist a zis ca nu vede nimic si probabil s-a iritat esofagul/laringele (nu mai stiu sigur), iar de atunci am o umflatura in gat (deasupra marului lui Adam) care pare sa treaca, usor, dar pare sa treaca.Intrebarea mea este, pot face vreun tip de cancer de la alea 5 tigari fumate? Am 16 ani si sunt oleaca speriat, stiu, sunt 5 tigari, dar mna, sunt oleaca speriat...

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Nu, nu poti faci cancer de la alea 5 tigari. Cancerul apare aleator, diferenta e ca statisticile arata ca la fumatori e mult mai frecvent decat la nefumatori. Ori tu, cu cele 5 tigari fumate, nu te califici ca un fumator inrait de 40 de ani la un pachet pe zi sau si mai mult.