| anonim_4396 a întrebat:

ieri am avut o intamplare mai ciudata, am inghitit o bucata mica dintr-o furculita care mi-a ramas blocata in gat.Am fost la spital, medicul ORL-ist a spus ca nu vede nimic, si a spus ca s-a dus de acolo, dar m-a zgariat pe esofag sau ceva in genul.Mi-a dat un spray si nospa, pe care le folosesc, dar aseara am vazut ca am o umflatura in partea de sus a marului lui Adam, nu ma doare doar ca este o umflatura aparuta ieri, are rost sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Normal. Pielea fiind foarte fină, ușor a fost zgâriată și s-a iritat, umflat. Simți că e ceva acolo pentru că, într-adevăr, era ceva acolo, care a lăsat o anumită senzație. După ce pielea se vindecă, o să dispară, și umflătura, și senzația de corp străin. Urmează tratamentul! Bine o fi.

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Cum poți întreba așa ceva? Tu ai fost la un medic, ai tratament. De ce nu mergi să vorbești cu el, în legătură cu umflătura?
Cine poate să ghicească ce ai tu acolo? Mai mergi o dată la medic.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru ancaval):

Pai medicul nu a zis nimic de umflatura aia.probabil nici nu a vazut-o. de asta intreb, a zis ca m-a zgariat pe esofag si mi-a dat tratament, nodul nu e fiind ca e deasupra marului lui Adam...

| ancaval a răspuns (pentru Sebastian1337):

Ca să primești o părere despre ce ai tu acolo, trebuie să te vedem live, ceea ce e imposibil.
Singura variantă rămâne medicul, dacă vrei mai multe informații, bineînțeles.
Posibil, totuși, când ai înghițit, te-a și zgâriat, și sa inflamat locul. Trece.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru ancaval):

Pai simt fix unde simteam ieri bucata blocata si unde simteam disconfortul, durerea nu mai e asa tare ca si ieril numai cum am zis, aseara cand m-am uitat, era umflata partea unde simteam bucata blocata.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru ancaval):

M-am linistit oricum, multumesc happy

| ancaval a răspuns (pentru Sebastian1337):

Cu drag. Mulțumesc și eu.

| ancaval a răspuns (pentru Sebastian1337):

Normal. Pielea fiind foarte fină, ușor a fost zgâriată și s-a iritat, umflat. Simți că e ceva acolo pentru că, într-adevăr, era ceva acolo, care a lăsat o anumită senzație. După ce pielea se vindecă, o să dispară, și umflătura, și senzația de corp străin. Urmează tratamentul! Bine o fi.