| Alina82828282 a întrebat:

Salut TPU! Am nevoie de ajutor sad de câteva luni sunt pasionata de sânge, criminali, crime, cutite etc...sunt atât de obsedata încât când mama taie o găină mă duc să vad sângele. și când văd sângele mă simt foarte bine! și plus că susțin Criminali! Vreau sa scap de asta că nu vreau sa fac rău cuiva! Am uitat sa va spun că am pasiunea asta de când mama zbiara in fiecare zi la mine și se comportă urat, credeți că acesta este motivul? Până sa nu se comporte mama cu mine așa mă uitam la filme cu criminali, dar atunci totul era în regulă nu aveam pasiunile astea!

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Sincer iti recomand o vizita la un psihiatru.Atentie, NU psiholog, PSIHIATRU!
Nu este nicio rusine sa mergi la psihiatru si nu inseamna ca "esti nebun" asa cum se zice in popor dar numai acolo poti primi ajutor adecvat asa ca cere-i mamei tale sa mergeti la medic si astfel el iti va recomanda cea mai buna varianta pentru a reduce aceste obsesii pe care le ai.Este bine ca esti constienta ca ceea ce simti si gandesti nu este bine si ca trebuie stopat.Asta este foarte important si este primul pas, pasul doi este vizita la psihiatru si pasul trei va fi sa fii cat mai sincera cu el si sa respecti indicatiile pe care ti le va da.
Iti dau aceste sfaturi pentru ca si eu la randul meu sunt medic psihiatru si imi dau seama despre ce e vorba dar nu o sa ma aventurez sa dau mai multe detalii pe aici, insa o vizita la un medic psihiatru din orasul tau este mai mult decat recomandata.
Multa sanatate!

| tzionut a răspuns:

Draga mea un viciu il poti inlocui doar cu alt viciu mai sanatos. Sfatul meu e sa inlocuiesti filmele horor cu unele de comedie, apoi inlocuieste filmele cu cartile. Problemele parintilor se rasfrang asupra copiilor, dar ceea ce trebuie sa inveti e ca trebuie sa rupi acest ciclu si sa nu repeti greselile parintilor tai cand vei fi tu mama.
Ca sa scapi de urlete si scandaluri, fi tu persoana matura din familie si comunica cu parintii tai. Intreaba mama ta de ce tipa la tine, si se comporta urat, si depune TU eforturi pentru a inlatura cauzele ce tin de tine. Uneori problemele financiare ale parintilor se resfrang asupra copiilor, nici un psihiatru nu va putea trata asta.
In privinta sangelui personal nu vad nici o problema. Poti urma o cariera de macelar si castiga bani frumosi dupa ce termini liceul. Filmele horor te desensibilizeaza, ceea ce trebuie sa intelegi este faptul ca e doar un film o poveste si atat. Viata reala e mult mai complexa. Nu ai de ce sa scapi de ceea ce esti. Poti doar sa accepti, si sa actionezi mereu pentru binele celorlalti din jur. Doar facand bine primesti bine. Multa sanatate.