| i86e2 a întrebat:

Ce legătură are ateismul cu comportamentul uman?
Am tot văzut că creștinii spun că Hitler și Stalin și Mao și alți criminali din istorie erau atei. Bine, Hitler nu era ateu, era creștin. Nu vreau să-i disculp pe atei de crime, bănuiesc că au existat destui atei criminali, evident, nu mai mulți decât creștini criminali. happy
Eu nu reușesc să văd legătura dintre ateism și comportamentul uman. Adică ateismul nu are legătură cu moralitatea, pe de altă parte, creștinismul spune că-ți aduce moralitate și alte alea, dar au existat nenumărați creștini criminali, au existat crime făcute în numele creștinismului. Mă îndoiesc că a existat vreo crimă în numele ateismului.
Când sugerați că Hitler și Stalin au săvârșit crime din cauza ateismului, pentru mine e ca și cum ați sugera că au săvârșit crime fiindcă aveau mustață, are aceeași relevanță.
Moralitatea e dată de educație, în niciun caz de ateism, nu prea are de-a face nici cu religia. Oamenii aleg foarte ușor ce să asculte din biblie și ce nu, după ce le place. Când au chef de crime, găsesc pasajele potrivite, când au chef de pace, găsesc și pentru asta pasaje.

Răspuns Câştigător
| AndreeaBz a răspuns:

Eu nu cred ca are legatura, altii poate cred asta pentru ca daca tu crezi in ceva. cum sunt crestinii. au decalogul. si el respecta( in mare parte, ca nu toti o fac), crestinilor le este frica de Dumnezeu. iar ateii cum nu cred in nimic, nu le este frica de nimic.
Ti-am spus eu nu cred ca are legatura. Am prieteni care sunt atei si sunt normali, dar unii prefera sa judece inainte sa stie tot, sa generalizeze. si nu e corect.

| i86e2 explică (pentru AndreeaBz):

Bănuiesc că le e frică de pușcărie. happy
Adică ce s-ar întâmpla în țara asta cu 98% populație creștină dacă ar dispărea mâine poliția, jandarmii, armata, toate forțele de ordine?

Eu știu ce s-ar întâmpla și cred că știi și tu, ar fi mai rău ca-n junglă, într-o țară de creștini. A existat un caz de genul acesta într-un oraș din Canada, poliția a intrat în grevă într-o zi și a fost dezastru, nenumărate magazine sparte, furturi și alte chestii. Canada e totuși mai civilizată decât România.

| Urzi23 a răspuns (pentru i86e2):

Eu știu ce s-ar întâmpla și cred că știi și tu, ar fi mai rău ca-n junglă, într-o țară de creștini.

Urzi23 in dialog :

Vezi ca ai facut un lucru gresit, gazul este folosit sa dai cu el in par sa omori lighioanele cu multe gherute, nu este indicat sa il bei ca da reactii adverse ca in cazul tau Poti incerca sa mai stai de vorba cu psihologul scolii

| Zbenguici a răspuns (pentru AndreeaBz):

Ateii nu cred in existenta nici unui zeu. Cred in liber arbitru, in gandire critica si au nevoie de dovezi irefutabile pentru a crede un lucru. Asta ar cam fi teoria.

Andreea, nu inteleg legatura intre prieteni atei si normali- sa inteleg ca a fi ateu inseamna a incalca normalitatea?

33 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns:

Hitler era practicant al ştinţelor oculte. Satanist cu alte cuvinte.
" Nu doar Hitler, ci toate personajele importante ale Germaniei Naziste făceau parte din societăţi secrete şi loji masonice, având o orientare predilectă către satanism şi magie neagră. Mai ales după 1920, ocultismul şi ritualurile sataniste, de magie neagră au proliferat în mediul politic german. Pe baza acestor informaţii s-a afirmat chiar că al doilea război mondial a fost un sui-generis ritual satanic cu un număr imens de victime sacrificate în beneficiul forţelor întunericului şi răului."

| valentinemernic a răspuns (pentru Arthur):

Hai ca asta e culmea! Spune-mi si mie sursa celor spuse de tine!

| Arthur a răspuns (pentru valentinemernic):

Sunt multe surse. Aceste lucruri nu au fost dezvăluite decât ceva timp în urmă. Prima dată am vizionat nişte documentare pe Discovery legat de acest subiect şi am rămas uimit la rândul meu. Am studiat apoi problema care este foarte vastă. Ai aici : "
Naziștii considerau că religiile care recunoșteau „adevărurile" lor erau „religii adevărate", iar cele care predicau iubirea și „toleranța în contradicție cu faptele" erau „religii false".
Nazism - Wikipedia
" În ultimii ani au fost publicate din ce în ce mai multe informaţii care conturează acelaşi scenariu: apartenenţa lui Hitler la societăţi secrete care practicau magia neagră i-a înlesnit acestuia ascensiunea politică şi dobândirea unor anumite capacităţi charismatice, care l-au ajutat să manipuleze populaţia civilă şi militarii celui de-ai treilea Reich. "
Relația dintre nazism și creștinism poate fi descrisă ca fiind complexă și controversată. Hitler folosea simbolistica creștină pentru propriile sale scopuri, dar rămâne sub semnul întrebării măsura în care Hitler se considera creștin. Unii autori creștini îl considerau ateu, ocultist sau chiar satanist.
Naziștii considerau că religiile care recunoșteau „adevărurile" lor erau „religii adevărate", iar cele care predicau iubirea și „toleranța în contradicție cu faptele" erau „religii false". Unii preoți romano-catolici s-au opus nazismului din cauza incompatibilității lui cu morala creștină. La fel ca opozanții politici, numeroși preoți au fost internați în lagăre de concentrare. "
Nazism - Wikipedia.

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4721&lang=RO
" Lumea stie cum a sfârsit Al Treilea Reich, dar putini stiu cum a început. La momentul când s-a nãscut Hitler, apãruse un nou val de spiritualism. Misticii, acum uitati de istorie, promovau viziuni despre o rasã de stãpâni si prevedeau pieirea celorlalte rase. Fanatici ai ocultismului care rescriau istoria si inventau stiinte. Când Hitler a ajuns la putere, ocultismul l-a urmat în cercul lui de intimi. Hess era un fanatic al astrologiei si al ocultismului. Era Goebbels, cu propaganda, era Himmler, seful SS.
Himmler, un ucigas în masã, convins cã era reîncarnarea unui rege din vechime. Ce fel de viziune ar putea transforma oamenii în porcusori de Guineea, muritorii în superoameni si un mit într-un cosmar? Cel mai întunecat capitol al istoriei are o fatã ascunsã. "
http://documentare.digitalarena.ro/......smul-2007/
Sunt foarte multe, ultimul este un documentar de la Naţional Geografic pe care îl poţi viziona.

| i86e2 explică (pentru Arthur):

Ar fi fost ciudat să-l considere pe Hitler sau orice alt criminal creștin, fiindcă creștinii sunt fani ai erorii de logică "no true scotsman", în cazul lor "niciun creștin adevărat". Pe mine nu mă deranjează că unii criminali din istorie au fost atei, mi se pare irelevant. Adică, ai putea să zici că, criminalii din istorie nu au crezut în Moș Crăciun, la fel ca mine, cam aceeași relevanță ar avea pentru mine.

| Arthur a răspuns (pentru i86e2):

La fel de logic este că nu te poţi numii aparţinător a indiferent oricărui grup dacă nu-i respecţi regulile. Numai cineva fără logică ar putea afirma că Hitler a fost creştin din moment ce nu a respectat nimic din comportamentul unui creştin.
Cum aş putea să fiu numit ecologist dacă murdăresc natura, o distrug şi nu am cea mai mică problemă în legătură cu aceasta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

EXACT, domnule.
Cineva gândeşte aici.

,,...dar au existat nenumărați creștini criminali, au existat crime făcute în numele creștinismului.''

,, Creştin criminal'' e un oximoron. Unul dintre cele mai nefericite. Cei doi termeni se exclud reciproc, NU pot coexista, deoarece sunt cât se poate de antagonişti.
Pentru că bănuiesc că faci referire indeosebi la aşa-numitele,, războaie sfinte'' adică la cruciade, permite-mi să te lămuresc.
După cum am mai incercat să explic cuiva...
,, Creştinii'' ăia au fost o gloată de zăpăciți derutați, sărmanii, care erau perfect paraleli cu invățăturile lui Isus. Și să nu mă acuzi că folosesc o justifica clișeu pentru acele calamități, pentru că e cât se poate de legitim ce spun.
Isus a spus in faimoasa lui predică de pe munte, care sintetizează esența legii divine:
,, Dar Eu va spun: Iubiți pe vrăjmasii vostri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatama si va prigonesc, ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri; că El face să răsară soarele peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.'' - Matei 5:44
Așadar, dacă ăia s-au apucat să taie capete in stânga și in dreapta, să tortureze și să distrugă...se mai pot ei numi creștini? Judecă tu.

Doar pentru că eu susțin că sunt ceva, asta NU inseamnă că sunt acel ceva.
Analog, doar pentru că ei susţineau că sunt creştini, asta NU inseamnă că erau creştini, aşa cum dacă eu susţin că sunt un măgar zburător nu mă face măgar zburător. E logică elementară. Indeosebi dacă acțiunile mele dovedesc contrariul a ceea ce susțin eu cu vorbele mele.
După roadele lor ii veți cunoaște.

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am susţinut contrariul, întradevăr s-au făcut multe crime şi în numele creştinismului. Dar te întreb un singur lucru ( nu ai citit cu atenţie ce am spus ) In momentul în care nu respecţi regulile esenţiale ale creştinismului te mai numeşti creştin? În momentul respectiv te-ai exclus automat din această religie.

| i86e2 explică (pentru anonim_4396):

Eu mă refer la credințele lor, nu la acțiunile lor.

CREȘTINÍSM s. n. Ansamblul religiilor la baza cărora se află CREDINȚA în persoana și învățăturile lui Iisus Cristos. – Creștin + suf. -ism (după fr. christianisme).
Sursa: DEX '98 (1998)

CREȘTÍN, -Ă, creștini, -e, adj., s. m. și f. I. Adj. Care aparține creștinismului, privitor la creștinism. II. S. m. și f. 1. Adept al creștinismului. 2. (Pop.) Persoană, om, individ. – Lat. christianus.
Sursa: DEX '98 (1998)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Nu ai inţeles (nu ai citit cu atenţie ce am spus). Chiar nu pricep de ce ai avea impresia că am incercat să te contrazic prin ce am scris.
Eu sunt de acord cu tine. Totalmente.

Nu am făcut decât să elaborez pe marginea argumentului tău, care argument a fost pentru cel care a pus intrebarea. Singura parte din răspunsul meu care iţi este adresată direct ţie e,, EXACT, domnule.
Cineva gândeşte aici.''
Restul, pentru i86e2.

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Mulţumesc pentru precizare.O zi bună!

| anonim_4396 a răspuns (pentru i86e2):

Pf...
Hai că mai incercăm o dată...

Deci. Nişte oameni, care oameni se auto-denominau creştini, au comis exact acele fapte care sunt CONTRARE invăţăturii creştine.
Acum, te intreb pe tine. Mai pot fi acei oameni numiţi,, adepţi ai creştinismului''?
Iar Arthur ţi-a dat un exemplu ilustrativ foarte bun prin analogia cu ecologia.

Aşadar, NU poţi să susţii că acei oameni au făcut ce au făcut PENTRU CĂ erau creştini. Au făcut ce au făcut IN POFIDA faptului că se auto-intitulau,, creştini''. Deci NU are nicio logică să acuzi creştinismul de acele crime, din moment ce invăţătura creştină le condamnă net.

Credinţa fără fapte e moartă. Degeaba te ţii mare şi lat cu vorba că eşti creştin, dacă faptele tale dovedesc contrariul.

Dacă un om susţine că e ateu şi in acelaşi timp işi face n-şpe mii de cruci când trece pe lângă vreo biserică, pupă toată ziua la cruci, spune doişpe rugăciuni inainte să se pună-n pat, merge in toată duminica in locaşul creştin de inchinare şi işi face mătănii in faţa fiecărei iconiţe...mai poate omul ăla să fie numit ATEU sau,, adept al ateismului''?
Eu zic că NU. Dar cine ştie... poate in viziunea ta...

| i86e2 explică (pentru anonim_4396):

E posibil să ai dreptate, dar din moment ce ei cred în D-zeu nu sunt atei, numește-i cum vrei, dar eu îi consider ce spun ei că sunt dpdv al credintelor, daca spun ca sunt creștini, așa îi voi considera, dacă spun că sunt musulmani sau hinduși sau atei, așa îi voi considera.

După cum zicea Gandhi:
"I like your Christ. I do not like your Christians. They are so unlike your Christ."

| anonim_4396 a răspuns (pentru i86e2):

Deci tu mă crezi pe cuvânt dacă iţi spun că sunt... orice.
Nevermind my actions.
Bine.

Ca să nu il la deoparte, ii spun câteva şi lui Gandhi (metaphorically speaking; I am aware of the fact that he is dead).
The,, Christians'' you dislike are in fact no Christians at all. Why? Precisely because they are unlike Christ.
Therefore, what you dislike is merely a bunch of hypocrites who claim to be adherents of a certain set of beliefs, while their actions prove the exact opposite. Which is something rather worthy of being disliked, by the way.
But still, it's not Christians you dislike. Because authentic Christians ARE like Christ.

| Filip23 a răspuns:

Bine ca nu l-ai facut ortodox sarb!

NOname
| NOname a răspuns:

Îți dau dreptate. Moralitatea ține de educație și de felul fiecăruia de a fi.

| martzian a răspuns:

Tu poti justifica cu ce vrei viata pe care o duci si propriile alegeri care nu iti dau pace. Se pare ca, totusi, constiinta va fi tot acolo, pana nu vei lua decizia potrivita. Iar tu nu incerci sa ma convingi pe mine sau pe altii (stiind ca nici nu ai putea face asta) ci pe tine insuti...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

i86, te rog sa dai edit la intrebare si sa scrii ca luand Biblia ca pe o carte de capatai, Isus a fost omorat tocmai de cei care tipau cel mai tare credinta lui Dumnezeu. Paradoxal, nu? Ceea ce s-ar traduce si cu "interesu' poarta fesu'", "te faci frate si cu dracu' pana ce treci podu' ", insa la judecata de apoi, stai asa, am facut-o pentru tine, Doamne, si nu am stat sa gandesc inainte pentru ca... si aici intervin toate scuzele umanitatii.

| reihiuke a răspuns:

Stalin nu era ateu.

| Arthur a răspuns (pentru reihiuke):

Altă prostie, citeşte răspunsul de mai sus la care adaugă demolarea bisericilor şi doctrina marxsistă care spune că religia e opiumul popoarelor.
Mai aveţi puţin şi vă dă inteligenţa afară din casă.

| reihiuke a răspuns (pentru Arthur):

Tot nu era ateu happy

| Arthur a răspuns (pentru reihiuke):

Nu, era extraterestru.

| Arthur a răspuns (pentru Arthur):

" Ateismul nu este comunism dar comunismul are ca baza ateismul... "

| reihiuke a răspuns (pentru Arthur):

Macar stiai ca Stalin a fost la teologie?happy

| Arthur a răspuns (pentru reihiuke):

Da, şi Ponta a fost la drept...dar fără doctorat şi fără masterat.

| reihiuke a răspuns (pentru Arthur):

Nu conteaza. Cu teologia e altceva happy Te-as mai intreba daca stii si de ce l-a dat afara happy

| i86e2 explică (pentru Arthur):

Ateismul nu are legatura nici cu comunismul. Ateismul nu are legătură cu nimic. E adevărat că marxismul era ateist, dar ateismul nu e marxist, dacă înțelegi puțină logică.

| Arthur a răspuns (pentru i86e2):

Da întradevăr, puţină logică.

| Arthur a răspuns (pentru i86e2):

Sunteţi foarte documentaţi, nu am ce să spun... " Este ciudat cum peste tot in Romania si nu numai, ateii sar ca arsi cand le spui ca "fratii" lor au ucis, au persecutat credinciosi in perioada comunista. Desi ateismul nu este comunism, comunismul are la baza ateismul asa cum am spus in titlu. Moralitatea nu are nici o valoare cand nu exista nici o Autoritate deasupra. Degeaba spun ateii ca sunt morali si fara Dumnezeu cand moralitatea lor, pentru ca este relativa si subiectiva, ar putea sa insemne sa iti ucizi semenul pentru ca acesta din urma crede in existenta lui Dumnezeu. " Vladimir Lenin a fost foarte critic la adresa religiei si spune in cartea sa „Religie":
Ateismul este o parte naturala si inseparabila de marxism, de teoria si practica socialismului stiintific.
Joseph Stalin
Stalin a urmat pozitia adoptata de Lenin ca religia a fost un narcotic care trebuie eliminat in scopul de a construi societatea ideala comunista. In acest scop, guvernul sau a promovat ateismul prin educatie ateista speciala in scoli, cantitati masive de propaganda anti-religioasa ale institutiilor publice (in special de „Societatea fara Dumnezeu"), legi discriminatorii, si, de asemenea, o campanie de teroare impotriva credinciosilor religiosi. Pana la sfarsitul anilor 1930, devenise periculos sa fii asociat public cu religia. [1]
Foarte asemanator cu ceea ce se intampla astazi, si sa spui ca ateismul nu are nici o legatura cu comunismul este cam prea mult.
In inchisorile comuniste erau adusi „profesori" darwinisti care sa ii invete pe detinuti teoria evolutiei (cu forta). In boxele din celule rasuna un continuu „Dumnezeu nu exista" incercandu-se schimbarea mintii celor ce credeau in Dumnezeu.
http://ateilor.wordpress.com/......-ateismul/

| DyNo a răspuns:

Culmea este ca existau unele lupte ''in numele Domnului'' in care existau de o parte si de alta crestini.