| world12 a întrebat:

am nevoie de ajutor, ma chinui sa fac abonati pe Youtube dar canalul meu este invizibil, cum as putea sa fac sa fie usor de gasit de alte persoane? Postez muzica si promovez artisti.
Acesta este:

https://www.youtube.com/channel/UC_Xulsbiqq4cdBy4AW6A-CQ

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pot observa la prima vedere este o inconsistență la capitolul miniatură și text. Unele miniaturi sunt format 16:9, altele sunt pătrate cu margini negre. In plus este o amestecătura dintre miniaturi cu text, miniaturi cu poză stil wallpaper si miniaturi cu poză cu subiect clar(stil portret). Va trebui sa te decizi si sa fii mai constistent. Cel mai bine e sa ai in miniatura o poza dar si un pic de text. Iar FSK ala sa nu il mai văd! Prea redundant.
La text iarași, FĂRĂ HASHTAGURI, si arata foarte urat sa incepi cu litera mica si apoi sa ai litera mare. Ori ai prima litera mare si restul mici, ori toate mici, ori toate mari.

| summergirl345 a răspuns:

Bună! Ți-am văzut canalul tău de YouTube (ți-am dat și subscribe) și am de gând să îți răspund la această întrebare cu scopul de a te ajuta. Îți spun de la început că nu sunt expertă deloc, dar totuși fac asta tot cu gândul să te ajut. O să îți explic cum pot eu mai bine. Pentru început îți recomand să ai răbdare, deoarece peste o zi nu poți (cum nimeni nu poate) să faci foarte mulți abonați. Ai intrat într-o platformă și dorești să faci ceva cu ea - în acest caz consultă prima oară, asta dacă n-ai făcut-o deja "Termenii și Condițiile", deoarece trebuie să știi cum funcționează, ce se poate face și ce se interzice pe această platformă (ca să nu ai eventual probleme). Trebuie să ai pasiune pentru asta și să te implici în ceea ce faci. Calitatea conținutului tău este la fel de importantă și nu trebuie lăsată de o parte. Acum zic în cel mai obiectiv mod posibil cum mă gândesc că ai putea să îți îndeplinești visul. Încearcă să fii cât se poate de "conectat" cu abonații tăi, să comunici cu ei din când în când, să le apreciezi prin comentarii vorbele lor de bine și să răspunzi la întrebările lor unde e cazul. Dacă e să ai hate nu-l băga în seamă, deoarece mai peste tot vine unul și să comenteze poate fără să n-aibă nici măcar o cunoștință de cauză cam ce se petrece și ce faci tu acolo, dar asta nu înseamnă să nu dai importanță feedbackurilor constructive negative. Dacă într-adevăr foarte mulți oameni văd ceva greșit la canalul tău să nu le ignori vocile și să cauți soluții ca să le îndeplinești cererile. Dacă ești acea persoană care nu vrea să dea importanță cererilor oamenilor și faci doar ce simți (nu e neapărat ceva greșit cu asta), atunci e ok. Mai departe încearcă să faci collab cu alți oameni din domeniul rău dacă vrei, să mai cunoști și alte persoane pe YT care fac asemănător sau chiar identic cu ceea ce faci și tu. O colaborare este frumoasă și îți poate spori contul. Aici va fi o parte pe care o mai întâlnesc, dar la care nu știu foarte multe: Poți să ceri unora să îți sponsorizeze canalul și conținutul tău pe YouTube (cred că vor fi implicați niște bani, nu știu să zic asta mai exact, dar dacă dorești te poți interesa). Să încerci pe cât posibil să îți faci conținut original ca să fie mai ușor recunoscut de mulți, dar dacă nu se poate, nu e capăt de țară - poți să avansezi chiar și așa zic eu. Îți sugerezi că îți alegi un nume bun pentru canalul tău de YT ca să le fie oamenilor ușor să te cunoască și să fie (pe cât posibil) în domeniul tău (nu vreau să reiasă de aici că numele canalului tău nu e bun sau ceva, dar să le fie unora mai ușor să te cunoască pe tine și domeniului cu care te ocupi - unii chiar nu au asta, nu mă întreba de ce, dar pentru început cred că ar fi util să faci asta dacă dorești) - adică tu faci despre muzică da? Păi în nume să fie strecurat ușor și subtil un DJ sau Muzic sau Electro sau ce vrei tu ca oamenii să își dea seama de la început, atunci când îți văd numele, că tu te ocupi cu muzica (nu cred că am văzut pe cineva care se ocupă de o afacere cu înghețată să aibă un nume cu "Games" în el, nu?). Poți folosi site-uri pe net care sunt menite să îți găsească un nume potrivit canalului tău dacă ai pană de idei. Un alt aspect pe care l-am sesizat este descrierea videourilor tale. Mi se pare cam incompletă... Ai spus doar cine ești tu, țintele tale și puțin câte ceva, ceea ce nu e deloc greșit, dar nu cred că acestea trebuie să fie singurele lucruri scrise acolo. Poți să lași astea acolo, desigur, dar îți indic să mai adaugi, dacă vrei (repet, eu îți sfătuiesc, nu e neapărat să faci cum îți precizez) linkuri la melodia originală dacă ai prelucrat-o pe asta sau dacă e una, linkuri la paginile de social media ale artistului dacă vorbim de unul și dacă scopul tău acesta este - să ajuți artiști mici să fiu mai cunoscuți, dacă e făcută de tine precizează că este a ta și că ai drepturi de autor pe ea. Dacă are versuri n-ar strica să bagi versurile în descriere ca oamenii să se orienteze după asta și să știe ce mesaj are cântecul, iar eventual bagi linkuri către paginile tale din alte platforme (cele din social media). Poți și Facebook, Instagram (deși ai deja unul), Spotify, ce vrei tu ca să poți să fii cunoscut pe cât se poate de multe platforme, nu doar pe YT. - Și în rest doar răbdare să ai că și ceilalți YouTuberi tot răbdare au avut și au depus efort ca să fiu unde sunt acum. Sper că au fost de ajutor sfaturile mele și îți doresc mult succes în tot ceea ce faci! (P.S. la videoclipuri n-ar fi rău să îți adaugi un watermark - să îți scrii numele canalului tău pe el undeva în colțul videoclipului ca să le arăți tuturor că este al tău și să nu fie videourile tale ușor de furat de alți utilizatori ca să le fie lor mai bine și tu nu). Poți să te inspiri puțin pe la alții care fac exact ce faci și tu să să vezi ce fac ei și cum fac ei - te inspiri, nu copiezi efectiv tot de la ei. Și să fii original cu ce faci, cât de original poți. Asta e esența.