| Sentry a întrebat:

am nevoie de ajutor VA ROG. Mi-am luat permisul acum 3 luni si am inceput sa conduc destul de des, mama mi-a dat masina ei veche (o masina din 2001) iar ea si-a luat ceva mai nou. S-a intamplat ca in astea 3 luni sa zgarii acea masina veche si sa indoi putin tabla, asta a fost din pura neatentie si oboseala. Astazi eram in masina cu maica-mea si din neatentie si nestiind exact ce sa fac, a trebuit sa iau mai multe decizii, voiam sa trec pe banda din stanga, iar in spate pe acea banda era o masina, am vazut-o si abia dupa ce nu am mai vazut-o in oglinda am inceput sa virez si era sa o lovesc dar am tras repede de volan dreapta. Mama s-a enervat foarte tare si mi-a zis ca nu trebuia sa imi dea masina veche, ca sunt un smancit, nu stiu sa conduc, nu am varsta necesara si ca sa nu mai fac nici macar o greseala ca altfel nu ma mai lasa sa conduc pana cand o sa am eu masina pe banii mei (adica cand o sa fiu mai matur. S-a enervat foarte tare si pentru acea zgarietura) eu i-am spus ca daca sunt incepator e foarte normal sa patesc asemenea chestii, mai zgarii din greseala, mai intru din greseala peste altul, poate ma bag in fata din greseala, dar nu intelege, ea imi spune ca daca se mai intampla orice greseala, imi ia masina si gata. Mentionez ca aceste greseli nu sunt exagerate, nu le fac intentionat, nu sunt orb si nu merg in trafic cu 80km/h cum vreau. Pur si simplu se mai intampla din cand in cand cate o chestie din-asta, dar aceste greseli incep sa fie din ce in ce mai rare. Voua cum vi se pare treaba asta? Cum sa nu mai fac nici macar o greseala? Orice incepator face greseli, nu e perfect pregatit dupa cateva ore de condus, se perfectioneaza din greseli...

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Mi se pare că e cam dură cu tine, ţi-a dat maşina veche pentru că ştia că eşti începător. acum ce vrea? oricine face greşeli, am un prieten care a făcut şi el greşeli în primul an, e normal. nu e ca şi cum ai şofat 20 ani şi ai lovit maşina acum.

Se întâmplă, ar trebui să aibă răbdare cu tine, cât despre tine. trebuie să fii atent, foarte atent fiindcă aşa poţi provoca un accident.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adeavarul este ca nu se intampla asta, decat din lipsa de atentie sau din cauza ca nu ai abilitati de sofer. Cand esti incepator nu smucesti de volan si nu te bagi sa tai afat nimanui, ci preferi sa-l asteti sa treaca si stai cuminte in hundul lui, ca un incepator cu bun simt si fara experinta.
Imi pare rau sa-ti spun, dar mama ta are perfecta dreptate.

Poate este mai bine sa iei o pauza de la sofat, pana te mai calmezi si cine stie, poate mai ai ocazia sa sofezi prin vacante.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

Daca nu as fi avut aceste abilitati de sofat, nu as fi primit carnetul, iar carnetul de soferi aici in Cluj nu il primeste oricine. Aici il primesti doar daca sofezi chiar bine. Tocmai am mentionat ca nu ma bag in fata oamenilor cum am chef si nu tai benzi aiurea, nu conduc cu viteza si alte prostii, deci nu am ce sa ma calmez pentru ca ii respect pe participantii la trafic. Daca fac pauza imi pierd indemanarea iar greselile vor fi si peste cativa ani cand ma voi reapuca de condus, pentru ca asa sunt incepatorii. Nu cred ca dumneata sau altii cand ati fost incepatori, nu s-au intamat mici greseli, doar cei care chiar au acele abilitati "magnifice" de sofat conduc perfect din prima1. Dar nu toti suntem asa. Daca pana acum am condus foarte bine iar de la 2 greseli mici, maica-mea se apuca sa vorbeasca asa, nu mi se pare okay. Nu poate sa imi zica sa conduc perfect, pana si dumneata imi spui ca trebuie sa conduc perfect ceea ce mi se pare imposibil si stupid. Trebuie exercitiu, iar prin antrenare si greseli se invata cel mai bine si mentionez din nou ca nu ma refer la greseli in care e posibil un accident grav. Pana acum nu am patit sa ma "apropiu" de asa ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

Carnetul de sofer l-ai primit nu din cauza abilitatilor, ci din cauza ca nu ai facut nimic rau la examen, fiind acceptabila situatia ta de sofer incepator.
Abilitatile ies la iveala mai tarziu, in trafic, cand sofezi singur.
Evident ca nici macar nu esti constient de ceea ce ai facut rau, odata ce mama ta spune asta, zgarieturile de pe masina spun asta, dar tu nu le vezi ca fiind parte din stangacia cu care conduci.
Tocmai aici am vrut sa ajung, ca nici macar nu esti in stare sa recunosti, stangacia ta.
Nu-i nimic, inveti si capeti experinta, dar tine gura inchisa si fii cu bun simt cu mama ta, ca aroganta nu ajuta, dimpotriva.
Nu uita, esti incepator si nu ai reflexe!
Cat privesc greselile, incearca sa nu le mai faci, ca data viitoare sa nu cumva sa geerezi vreun accident grav.
Respecta legea si viteza, asa cum este mentionata pe stalpii strazii, chiar si atunci cand esti singur pe strada, ca reflexele sa ti se formeze si sa nu mai faci greseli.

Sa-ti spun un secret: cand copii mei au bunul simt si vin sa-si ceara iertare si vad sincer ca se caiesc, sunt indulgenta.
Fa acelasi lucru cu mama ta si vei vedea ca va avea mai multa intelegere pentru tine.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

Doamna, aceste abilitati se vad din primele ore de conuds, e ca un "talent" daca ii pot spune asa. talentul in general se vede din prima, apoi muncesti/exersezi ca sa devii mai bun in ceea ce faci. Bineinteles dupa exersari si exersari, abilitatile tale vor fi mai bune, tocmai asta am mentionat mai sus. Dumneavoastra nu ati inteles ce am spus mai sus, eu sunt prudent in trafic. Maica-mea in general se sperie foarte usor si nu poate sa conduca in rand cu celelalte masini pentru ca ii este frica si incurca in general circulatia, ceea ce inteleg, daca nu esti sigur pe tine, normal conduci mai incet. Eu vreau sa conduc normal si sa respect pe toata lumea, in acea situatie, aveam 30km/h pentru ca urma sa traversez 3 benzi in 10 metrii, pur si simplu nu am vazut bine si era sa il incurc pe unu. cat despre aceste scuze din partea mea, au fost (nu am mentionat mai sus pentru ca nu acesta este subiectul principal) nu am spus ca nu am constientizat ce am facut. Tocmai am specificat "mici greseli" deci recunosc ca au fost greseli. Daca NU as fi avut aceste reflexe, nu as fi tras repede de volan ca sa indrept situatia si atunci cealalta masina ar fi franat brusc, atunci ar fi fost o greseala grava pentru care as fi inteles perfect reactia mamei, tocmai despre asta e vorba. Nu am zis ca sunt impotriva mamei, nu am avut gura mare, mi-am cerut scuze pentru ca am panicat-o cand eram in trafic, pur si simplu mi s-a parut ca reactia ei a fost putin cam exagerata pentru intamplarea de pe sosea, daca ii pot spune asa. A treia oara mentionez ca nu conduc cu viteza mai mare decat limita obligatorie, nu trag de volan aiurea respect participantii la trafic si tot timpul ma asigur si sunt politicos in trafic. sa nu deviem de la subiect, chiar daca generatiile mai invarsta au mai multa experienta, nu inseamna ca nu gresesc in privinta generatiei tinere (la modul general vorbind) nu ignor si nu dau cu piciorul, mai intai ascult si apoi trag o concluzie pe care mai apoi o discut. In situatiile in care cel autoritar le inchide gura celorlalti fara sa asculte opiniile tuturor iar apoi sa explice de ce asa si nu asa, (daca a gresit, poate isi da seama la un momendat ca a gresit) este o problema, indiferent de cine a gresit. din nou, nimeni nu este perfect, nici parintii, inclusiv in luarea unor decizii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

Baiete, daca erai atat de talentat la sofat, sau aveai abilitati de conducator talentat, nu zgariai masina deloc.
Sunt soferita de 30 de ani si nu-mi aduc aminte sa fii zgariat vreodata masina. Deci stiu foarte-foarte bine cum este sa ai indemanare nativa sa sofezi o masina.
Mai ai multe de experimentat pana ajungi la acel nivel de abilitate in ale soferiei.
Nu spun ca esti cel mai prost sofer, dar nici unul foarte bun. Nu inca! Cu multa munca si rabdare, vei ajunge intr-o zi si acolo.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

Ok! Nici eu nu am spus ca sunt un sofer bun, dar sunt sigur ca am o indemanare mai buna decat multi incepatori. Nu stiu ce greseli ai facut tu, nici nu ma intereseaza, pana si maica-mea mi-a spus asta, da era odata sa se loveasca de o ambulanta care era in misiune happy deci toti facem greseli, zgariatul nu mi se pare ceva deplasat. Multumesc pentru conversare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

Nu am facut nici un fel de greseli, tocmai asta am spus.
Zgaiatul este o problema de neatentie, deci este destul de grav, daca acum cand ar trebui sa manipulezi masina foarte incet si cu atentie maxima, tu o julesti, inseamna ca nu esti prea indemanatic ori esti repezit la volan si de aceea se intampla aceste mici accidente.

| Serban_Albu_1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cucoana,imi dai de inteles ca ori esti,, soferita'' de weekend, ori ai condus doar in NFS sau doar masini de jucarie, de iti permiti sa spui ca nu ai facut nici un fel de greseala in aia 30 de ani soferie pe care zici ca ii ai, iar faptul ca tu crezi ca soferia este bazata doar pe niste abilitati native, din nou, ma face sa cred ca tu conduci de 30 ani (asta daca chiar o faci, cand e posibil ca nici macar sa nu ai habar care sunt pedalele) doar duminica, 1 km pana la piata si inapoi.Soferia si asa-zisele,, abilitati'' se imbunatatesc in timp, odata cu parcurcerea zecilor, poate sutelor de mii de kilometrii. Daca si noua, celor cu experienta (cazul meu 700.000 doar pe masina personala, facuti in 15 ani) i traficul asta, unde toata lumea circula cum vrea, ce poti cere de la un incepator care poate abia invata sa tina volanul in mana? De multe ori esti nevoit sa faci greseli, fie ca vrei sau nu, dar daca aveai,, 30 ani de soferie'' ai fi stiut asta, si in plus nu esti robot ca sa zici ca nu ai facut absolut niciun fel de greseala, sa fim totusi realisti………..Cat despre zgariatul masinii,din nou, se intampal foarte des, mai ales in zonele aglomerate ale marilor orase din Republica Socialista Romania, unde strazile si parcarile sunt sufocate de masini, si tinand cont de faptul ca in scoala de soferi nu se invata decat plecarea de pe loc ( de multe ori nici aia, ca majoritatea masinilor de scoala sunt diesel) incepatorii au o scuza.La inceput de tot si eu eram praf si pulbere, noroc ca nu erau asa multe masini, de mi-ai fi zis ca,, nu am abilitati de sofer'', dar acum dupa 27 ani lucrurile stau altfel, mai ales ca atunci cand locuiam inca in Ro faceam zilnic sute de km, timp de aproape 20 ani.Asa ca notiunea de,,talent'' pentru mine nu exista in absolut niciun domeniu,cu atat mai mult in sofat, un sofat excelent sau aproape excelent fiind bazat pe rutina si pe numarul de kilometrii parcursi, toate, inclusiv atentia si indemanrea devenind automate, dar ce sa stie cineva cu,, 30 ani experienta'' care conduce doar in NFS sau masini de jucarie, in cel mai bun caz de a piata si inapoi.Strabate dumneata ca mine toata Romania si multe drumuri din afara si discutam dupa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Sunt soferita de zi cu zi si sofez de aproape 30 de ani. Am softat vreo 10 ani in Romania si de 20 de ani incoace, sofez in Australia, zi de zi, deci, experienta cu carul. Si da, sustin cu tarie ca unii se nasc cu talent si ablitati, altii fara.

| Serban_Albu_1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Auzi,nu compara Australia cu Romania, si nici Romania de acu' 20 ani cu cea de azi.Acu douj de ani nu era traficul asta infernal, in care se aplica legea,, scapa cine poate'' sau,, cine are tupeu'', iar in AUstralia banuiesc ca este un alt nivel de civilizatie.Nu am ajuns acolo, dar in Romania se circula cel mai prost comparativ cu toate tarile Europene pe care le-am vazut.Vino pe aici sa vezi daca te mai descurci si chiar daca o sa te descurci o sa o faci pentru ca ai luat-o treptat,la fel si eu, cand s-a aglomerat traficul aveam deja experienta, pe cand un incepator este nevoit sa se,, arunce'' direct, fara gram de experienta si doar cu 30 de ore de condus pe stradute laturalnice.Vino prin Romania si o sa vezi ca am dreptate.Cat despre sofat, nu e ceva atat de,, WOW'' ca sa trebuiasca sa fi superman, e doar o rutina ce se deprinde prin multa practica, mai ales ca toata lumea in ziua de azi o face.Ca sa fii Schumacher poate iti trebuie o farama de,,talent'',desi tot prin munca a ajuns unde a ajuns,insa pentru a conduce normal,ca orice om,iti trebuie doar permisul luat si dupa te inveti pe masura ce capeti experienta, bineinteles fara exces de zel si inconstienta, cum am vazut la majoritatea incepatorilor, ca doar de aceea ajung in stalp, nu ca nu au talent.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

Reluand acest subiect dar pe tema talentului. Talentul este un "plus" ca sa spun asa, ceva ce la inceput te avantajeaza fata de altii daca o luati de la 0. Dupa cum stiu bine, munca conteaza 99% si talentul 1% si asta e ceea ce mi-au spus niste oameni de o varsta. Pe langa asta pana la urma si eu am experimentat asta si datorita faptului ca am muncit, am reusit sa ii intrec pe altii. Pana la urma asta ii se intampla oricui in viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

De fapt, interpretarea ta si altora nu-i tocmai corecta, doarece cu 1% talent in arta de exemplu, esti un ratat. Daca in arta nu ai 90% talent nu esti bun de nimic, fara pic de ochi artistic si mana buna la pictura, modelaj, construit ceva, creeat nu ai nici o sansa sa ajungi artist.
Acum, ca sa revenim la sofat. Am o familie prietena unde sotul, are 2 mani stangi. Desi sofeaza de vreo 30 de ani, face numai boaacne cand este la sofat, pru si cimplu, pentru ca nu-i sincornizat creierul cu mana si piciorul, pentru asa ceva. la ei in casa, nevasta-sa bate cuie in pereti, ca el isi da peste mana, nevasta-sa sofeaza, ca el inevitabil ia bordurile sau zgarie masina.

In ce priveste ambitia si tenacitatea, da, ai dreptate, necesita munca multa si determinare sa faci ceva in viata.

| Sentry explică (pentru Violleta2022):

Tocmai ca am terminat liceu de arte teatrale si coregrafie, profesori universitari si in special actori(care predau la acel liceu), imi spuneau asta. 1% talent, 99% munca. Sincer si mie mi s-a parut la inceput ciudat pentru ca nu ma descurcam deloc la teatru, eram "anti-talent" pana cand am avut de interpretat un monolog de I. L. Caragiale si am muncit mult pe el, profesorii au ramas uimti si le-au placut foarte mult, asta din cauza ca am muncit. Se vedea cine muncea mai mult si cine nu in fosta mea clasa. Nu stiu sa desenez, dar stiu ca daca as muncii mult si m-as axa foarte mult pe asta, voi reusi sa obtin rezultate bune. Am 8 ani de chitara in spate unde am sustinut concerte cu o echipa, am cantat la festivaluri si am si castigat bani. Va zic, talentul e 1%, trebuie munca peste munca, exersat peste exersat. Pe oricine vedeam cum canta la chitara si stiam de cati ani canta, puteam usor sa imi dau seama cat de mult muncea. Constantin Camaras, fondatorul trupei Compact imi spunea la fel "ce talent? Trebuie munca!". Sigur, nu neg ca trebuie totusi sa ai un start mai usor prin acel talebt ca sa nu iti fie prea greu, dar creierul pana la urma se adaoteaza. Nu am fost niciodata bun la invatatura, mi-am bagat ceva in ea scoala pana in a 11a. Din a 12a am inceout sa studiez intens sa intru la facultate. I-ar acum studiez autonatica si Calculatoare la Cluj. Tot prin foarte multa munca si seriozitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sentry):

In teatru si coregrafie este posibil, dar la sectiile de pictura, scluptura si alte arte, este nevoei de talent nativ, fara de care, munca este inutila.