| BunaZiuaMerio a întrebat:

Am o mica problema.De pe 25 ianuarie vocea mea este in schimbare.Am 13 ani si 8 luni.Dar este enervant deoarece uneori e subtire ca inainte, uneori e normal(adica putin mai groasa) si uneori e groasa.Am scapari. Adica scot sunete foarte subtiri, unele foarte groase ba chiar mi se pierde vocea pentru cateva secunde.Si asta in timp ce vorbesc mult si incontinuu. Puteti sa imi ziceti cand se termina acest proces si cand vocea mea nu o sa se mai schimbe constant? Ma refer cand ramane groasa asa cum trebuie sa fie la varsta mea.Nu ca dureaza pana la 15-16ani.Ca nu cred ca timp de 2 va fi asa.

Răspuns Câştigător
| Zipomania a răspuns:

Păi aceasta este un proces care se realizează în timp, poate dura între 6 luni și 2 ani maxim

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......opii_10197

Odată cu creșterea în dimensiuni a laringelui și coardele vocale se măresc și devin mai groase. În plus, oasele faciale încep și ele să crească. Cavitățile sinusurilor, nasul și spatele gâtului, cresc și ele creând tot mai mult spațiu ceea ce-i permite vocii să rezoneze mai profund.
Pe măsură ce corpul unui băiat se ajustează la măsurile de creștere, vocea lui ar putea să sune „spartă" sau „crăpată". Acest proces durează doar câteva luni.
Mai este de notat faptul că vocea unor băieți se schimbă gradual, în timp ce vocea altora scoate sunete mai profunde mai repede.