| 1Mihai1 a întrebat:

am o mica problema, sunt in clasa a8-a si ma preagatesc pentru examenul care o sa-l dau pentru admiterea la liceu. Eu am 2 carti una de romana si una de matematica, in ele se gasesc modele de teste. La romana am gasit intr-un test aceste exercitiu : "Explicati rolul folosiri cratimei in cuvintele n-are si n-a avut nimic de pierdut". Imi puteti spune? Argumentati?

1 răspuns:
| Prici a răspuns:

Ii poezie?
totusi, tine locul vocalei "u" si(daca ii poezie) apare in ritmul rapid al vorbirii si ajuta la pastrarea masurii versului
App, si eu is intr`a 8-awinking
PS: funda?