| anoniiimmm a întrebat:

Azi am dat examenul national la limba romana si la un exercitiu trebuia sa precizez rolul cratimei din structura : „de dor, de bucurie si de nerăbdare" iar eu am scris ca desparte doua parti de propozitie de acelasi fel.Dar cand m-am uit

6 răspunsuri:
| DiannaaMiha a răspuns:

Este bine si cum ai scris tu.
Uite cum am scris eu:
In secventa data, virgula "," este semn ortografic si are rolul de a separa termenii unei enumeratii.
Http://www.ismb.edu.ro/ uite intra aici este saitul oficial cu baremul de corectare

| DownTheStairs a răspuns:

Era o enumeratie sau puteai sa scrii ca coordoneaza doua parti de propozitie de acelasi fel prin juxtapunere... E bine si cum ai scris tu depinde de cine iti va corecta lucrarea. Bafta!happy

| Lowsensitive a răspuns:

Eu nu vad nici o cratima

| deisy006 a răspuns:

Buna,uite eu am gasit baremul
http://www.gandul.info/......a-11014399
Dai clik pe link

| Vans a răspuns (pentru deisy006):

Hăăăă am făcut bine funcţiile alea sintactice(cu mici excepţii). Dacă iau peste 9 bere gratis la tătă lumea!

| deisy006 a răspuns:

Raspunsul corect era "marcheaza termenii unei enumeratii "