| Densis a întrebat:

Sunt clasa a VIII a A sunt pe ultima 1oo de m. adica mai am 2 saptamani si dau examenul la romana si matematica pentru admiterea la liceu.Si nu ma pot hotara ce liceu/profil sa optez. deoarece nu prea stiu ce inseamna sau in ce constau aceste profile. eu ma gandeam la liceul Economic. Are 3 profile din cate stiu eu Economic/Turism si alimentatie/Comert. nu vreau nici foarte muulta matematica. nu ma certati. dar sunt cu matematica undeva la mijloc. Media nu este o problema am medie pentru.toate liceele dar acum sa vad si cu examenele. Imi puteti spune despre aceste profile si cam ce ore se fac? Si ce facultate pot urma sau meserie.Va multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Fa matematica-informatica si renunta la moftul acesta. Cand vine vorba de viitor nu-ti fa atatea mofturi. Cei drept trebuie sa faci ce-ti place ca sa ai o viata ok, dar uneori trebuie sa faci si sacrificii, asa ca nu te speria de 4 ani de liceu. Nu trebuie sa optezi o facultate strict pe matematica. Ai o deschidere mult mai mare cand deja cunosti o serie de materii. Altfel la profile umane e greu sa te descurci daca nu te duce capul. Inveti cat mai multe limbi straini (adesea nu iti trebuie mai mult de doua, dar...), inveti limba romana si lucrezi in foarte multe domenii. Eeee. asa e cand esti la inceput. Daca te axezi pe un drum da-i inainte, tare.

3 răspunsuri:
| ColorfullColors a răspuns:

Si eu sunt pe a8a. Nici eu nu ma am prea bine cu profilele reale (mate, chimie, fizica), asa ca ma duc la filologie. La filo pe a9a faci sociologie, pe langa materiile obisnuite pe care le faci si tu; pe a10a mai faci sociologie si inca 4 materii de genul asta. De pe a11a ai scapat de mate, fizica, chimie.
La un liceu pedagogic te duci daca vrei sa mergi la facultatea de litere, sau sa devii profesor.
De la stiinte poti merge chiar unde vrei, dar cei mai multi merg la medicina, si ajung medici sau farmacisti pentru ca la stiinte faci multa chimie, si la stiinte orarul e ft aglomerat.
Daca vrei timp liber, sa citesti sau chestii de genul, e filologia.
La mate-info nu e atat de aglomerat si sunt mai putine ore. Si de la mate-info tot asa, poti merge unde vrei la facultate.
La stiinte sociale, etc, poti ajunge la avocatura, drept, psihologie. Cam asa si de la filologie.
Dar daca mergi la drept va trebui sa ramai in Romania. Sau poti pleca in stainatate doar daca faci facultatea acolo. Fiecare tara are legile ei.
La medicina ai de tras serios, la fel si daca vrei sa mergi pe informatica. Si astea 2 meserii le poti face lejer in strainatate.
Daca iti faci facultatea acolo, si mai si inveti bine, cand o termini o sa-ti gasesti si post. Daca nu chiar ti se ofera din timp.

Iti recomand mate-info bilingv (multi de la simplu acum se plang ca nu au mers la bilingv, nu toti e adevarat... pentru unii e chiar imposibil sa inveti o limba strainalaughing )

| rynaqui a răspuns:

Pai poti aplica la :
Mate - daca iti place matematica si vrei sa ajungi unde trebuie
Filologie - daca iti plac limbile straine si vrei sa mergi in strainate
Stiinte - daca vrei sa ajungi doctor/ita
Pedagogic - daca vrei sa ajungi prof/a

PS: mate sau stiinte

| mihaelaaa_2724 a răspuns:

Vezi la ce te pricepi si ce ai vrea sa faci in viata si cauta un prfil care sa te ajute